Wydawnictwo Karakter laureatem Pióra Fredry 2019. Dobre Strony 2019 dla Wydawnictwa Albus

5 grudnia 2019


Znamy już laureatów polskich nagród edytorskich. Podczas uroczystej gali, która odbyła się 5 grudnia w ramach 28. Wrocławskich Targów Dobrych Książek, statuetkę Pióro Fredry 2019 wręczono Wydawnictwu Karakter za książkę „Japonia utracona” Alexa Kerra w przekładzie Marii Kwiecieńskiej-Decker i w opracowaniu graficznym Przemka Dębowskiego. Natomiast Dobre Strony 2019 trafiły do Wydawnictwa Albus za książkę „Kto ukradł jutro?” Olgi Ptak, w opracowaniu graficznym i z ilustracjami Dominiki Czerniak-Chojnackiej.

Przyznawana we Wrocławiu prestiżowa nagroda Pióra Fredry towarzyszyła Wrocławskim Targom Dobrych Książek od samego początku istnienia imprezy. Od tego roku honorowy tytuł został wzmocniony nagrodą finansową dla laureata w wysokości 20 tysięcy złotych. Pieniądze muszą zostać wykorzystane przez zwycięskie wydawnictwo na wydanie kolejnej książki. Dzięki temu nagroda wspiera i promuje dbałość o walory edytorskie jako kluczowy element działalności wydawniczej. Ta zasada świetnie sprawdziła się przy drugiej wrocławskiej nagrodzie edytorskiej, Dobre Strony, która od dziesięciu lat wręczana była podczas czerwcowych Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony (od tego roku obie imprezy zostały połączone i odbywają się w grudniu pod wspólną nazwą Wrocławskie Targi Dobrych Książek). Podczas tegorocznej edycji targów po raz pierwszy przyznano więc aż dwie osobne nagrody edytorskie dla wydawców, każda po 20 tysięcy złotych: Nagroda Edytorska Pióro Fredry 2019 (za książkę dla dorosłych) oraz Nagroda Edytorska Dobre Strony 2019 (za książkę dla dzieci).

Łącznie do obu nagród edytorskich zgłoszono 205 tytułów opublikowanych przez 72 wydawnictwa. Nadesłane książki oceniło jedno wspólne jury w składzie: Marcin Czerwiński, Janusz Górski, Grażyna Lange, Anita Wincencjusz-Patyna (przewodnicząca), Karolina Maria Wiśniewska. Podczas obrad jury nominowało do każdej z nagród 5 tytułów, w tym do Pióra Fredry jedną serię książek.

Maja Gańczarczyk z Wydawnictwa Karakter, które otrzymało nagrodę Pioro Fredry 2019.

Pióro Fredry 2019 otrzymało wydawnictwo Karakter za książkę „Japonia utracona” Alexa Kerra w przekładzie Marii Kwiecieńskiej-Decker i w opracowaniu graficznym Przemka Dębowskiego. Książka została doceniona przez jury za „bezbłędną formułę edytorską ? idealnie wyważone relacje między typografią a obrazem, finezję i elegancję, widoczne już od wyrafinowanej, choć skromnej okładki”.

Poza zwycięską publikacją do Pióra Fredry nominowane były także: Wydawnictwo Dowody na Istnienie za książkę „Drobiazg. Miłość w czasach genetyki” Markéty Baňkovej (w przekładzie Doroty Dobrew, z projektem graficznym i typograficznym okładki autorstwa Dominiki Jagiełło), Wydawnictwo Czarne za książkę „Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz” Filipa Springera (z projektem okładki i projektem graficznym Łukasza Zbieranowskiego). Wydawnictwo Muzeum Sztuki w Łodzi otrzymało dwie nominacje: za publikację „Marek Chlanda. Studium Posłuszeństwa” z tekstami Piotra Graczyka, Magdaleny Kownackiej, Anny Saciuk-Gąsowskiej i Katarzyny Słobody (w przekładzie Magdaleny Kownackiej, Łukasza Mojsaka, Marcina Wawrzyńczaka oraz w opracowaniu graficznym i z ilustracjami Kai Gliwy) oraz za serię: „Komponowanie przestrzeni. Rzeźby awangardy, Awangarda i Państwo, Wielka Wojna” pod redakcją: Agnieszki Hatowskiej, Joanny Targoń, Doroty Monkiewicz, Małgorzaty Jędrzejczyk i Katarzyny Słobody (przekład: Barbara Askanas, Jerzy Litwinow, Agnieszka Rejniak-Majewska, Anna Butrym, Inesa Szulska, Anna Radwan-Żbikowska, Iza Curyłło-Klag, Maria Franecka, Katarzyna Gucio i inni, opracowanie graficzne i ilustracje: Ryszard Bienert).

W przypadku Nagrody Edytorskiej Dobre Strony poza zwycięskim Wydawnictwem Albus szczególny powód do satysfakcji może mieć Wydawnictwo Dwie Siostry, które otrzymało aż trzy nominacje za książki: „Widziałem pięknego dzięcioła” Michała Skibińskiego (w opracowaniu graficznym Ewy Stiasny, z ilustracjami Ali Bankroft), „Powiedz to w mig” Rasy Jančiauskait? (z ilustracjami autorki, w przekładzie Macieja Byliniaka), „Podróżnicy. Wielkie wyprawy Polaków” Andrzeja Fedorowicza (w opracowaniu graficznym i z ilustracjami Zofii Frankowskiej i Jacka Ambrożewskiego). Nominacja trafiła także do Wydawnictwa Znak Emotikon za książkę „Mały Książę” Antoine?a de Saint-Exupery’ego (w przekładzie Henryka Woźniakowskiego, w opracowaniu graficznym i z ilustracjami Pawła Pawlaka).

Iwona Wierzba z Wydawnictwa Albus, które otrzymało nagrodę Dobre Strony 2019.

Podczas gali przewodnicząca jury, Aneta Wincencjusz-Patryna, odczytała werdykt, ogłaszając zwycięzców obu nagród oraz wygłosiła laudację, a prezydent Wrocławia Jacek Sutryk wręczył laureatom nagrody główne ? statuetkę Pióro Fredry 2019, statuetkę Dobre Strony 2019 oraz czeki na 20 tysięcy złotych. Ponadto wszyscy nominowani otrzymali okolicznościowe pióra wieczne z pamiątkowym grawerem ufundowane przez firmę Nova, właściciela marki Pióra Polskie. Autorką statuetki Pióro Fredry już tradycyjnie jest Agnieszka Leśniak-Banasiak, a statuetkę Dobre Strony zaprojektowała Agata Ilona Brożek.

Wręczenie nagród edytorskich to dopiero początek największego wrocławskiego święta literatury, którym są czterodniowe Wrocławskie Tragi Dobrych Książek w Hali Stulecia. Przed czytelnikami długi mikołajkowy weekend z najlepszymi wydawnictwami z całej Polski, a także spotkania z autorami, wykłady, dyskusje, premiery, warsztaty, prezentacje, wystawy oraz specjalne atrakcje dla dzieci. Targi potrwają do niedzieli 8 grudnia do godziny 17:00 (w piątek i sobotę będą otwarte od 11:00 do 20:00). Imprezie towarzyszą 3. Targi Wszystkiego Dobrego ? strefa sztuki, designu i mody, która ma swoje miejsce w kuluarach Hali Stulecia. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatne. W tych dniach na targi kursuje specjalna, bezpłatna linia autobusowa TK (rozkład jazdy znajdziemy na stronie organizatora oraz MPK Wrocław). Organizatorem targów i nagród jest Wrocławski Dom Literatury. Sponsorem obu nagród jest Fundacja KGHM.

[am]
fot. Andrzej Solnica/Wrocławski Dom Literatury

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy