USA: sprzedaż ebooków u tradycyjnych wydawców spadła w 2017 roku o 10%

30 kwietnia 2018


Czyżby kolejna oznaka, że rynek ebooków za oceanem przeżywał w ostatnich latach stagnację? Z najnowszego raportu opublikowanego przez PubTrack Digital wynika, że tradycyjni wydawcy ze Stanów Zjednoczonych sprzedali w 2017 roku o 10% mniej książek cyfrowych niż rok wcześniej.

Raport, który obejmuje dane zebrane od około 450 wydawców, podaje, że sprzedaż ebooków w 2017 roku wyniosła 162 miliony egzemplarzy. Dla porównania w 2016 roku wyniki sięgały 180 milionów egzemplarzy. Tym sposobem udział ebooków w całkowitej sprzedaży książek zmniejszył się z 21% do 19%.

Największą popularnością cieszyła się beletrystyka dla dorosłych ? 44% wszystkich książek w tej kategorii sprzedano w formacie cyfrowym, ale i tu sprzedaż ebooków zmalała o 14%. Z kolei największy spadek, bo aż o 22%, odnotowano w literaturze dla dzieci. Książki cyfrowe stanowiły zaledwie 5% całej sprzedaży w tym segmencie.

Podobnie jak kilka lat temu wieszczono bezpodstawnie koniec książki drukowanej, tak powyższe dane nie oznaczają od razu upadku rynku ebooków i masowego powrotu do formatu drukowanego. Wprawdzie w ostatnich latach wzrasta w Stanach sprzedaż książek papierowych ? co nie dziwi szczególnie w segmencie książek dla najmłodszych, ponieważ wydawcy dokładają usilnych starań, aby publikacje te przedstawiały się bardzo atrakcyjnie edytorsko ? to z pewnością swoje znaczenie odgrywa też fakt, że w 2015 roku Wielka Piątka wydawców podniosła ceny książek elektronicznych. Poskutkowało to tym, że ludzie chętniej sięgnęli po papier. Jednym z głównych czynników decydujących o wyborze ebooków jest bowiem niższa cena.

Trzeba też pamiętać, że raport PubTrack Digital nie uwzględnia danych na temat autorów samopublikujących w Amazonie i niezależnych wydawnictw zajmujących się sprzedażą ebooków. Zarówno ci autorzy, jak i wydawnictwa udostępniają książki cyfrowe w dużo niższych cenach, dlatego segment ten wciąż się rozwija. W liście skierowanym do akcjonariuszy na początku tego miesiąca prezes Amazona, Jeff Bezos, napisał, że ponad 1000 autorów korzystających z platformy Kindle Direct Publishing otrzymało tantiemy w wysokości ponad 100 tysięcy dolarów. Biorąc pod uwagę, że średnia cena ebooka wydanego w tym formacie kształtuje się na poziomie ok. 3 dolarów, z czego twórca otrzymuje od 35% do 70%, to już otrzymujemy co najmniej kilkadziesiąt milionów egzemplarzy nie uwzględnionych w raporcie.

[am]
fot. johncatral / Flickr
źródło: Publishers Weekly

Tematy: , ,

Kategoria: newsy