Tak wyglądałoby Śródziemie Tolkiena z kosmosu?

10 lutego 2014

Środziemie z kosmosu - 1
Dwóch programistów analizuje dzieła Tolkiena, aby stworzyć cyfrowy model Śródziemna, fikcyjnego świata, w którym rozgrywa się akcja „Hobbita” i „Władcy Pierścieni”.

O skali projektu niech świadczy fakt, że model ma być odwzorowaniem świata w skali 1:1. Śródziemie będziemy mogli zwiedzać piechotą (oczywiście wirtualnie), a także podziwiać z dużej wysokości, np. z kosmosu. Jest to możliwe dzięki silnikowi graficznemu Outerra, który pozwala programistom odtworzyć wygląd terenu, flory i wody przy użyciu stosunkowo nielicznych danych. Bo chociaż Tolkien opisał Śródziemie na tysiącach stron swoich powieści i notatek, nie jest to zbyt duża ilość informacji, aby wiernie oddać każdy detal. Dla Outerra są one jednak wystarczające, aby ekstrapolować dość szczegółowy model.

Środziemie z kosmosu - 2

Obecnie projekt jest jeszcze nadal w fazie powstawania. Silnik nie radzi sobie np. z odtworzeniem krainy Mordor, która w powieściach Tolkiena opisana została jako jałowy, prawie nie nadający się do zamieszkania teren wypełniony lawą i popiołem (Outerra renderuje ją jako zwykła pustynię). Chcieliby również, aby model obejmował kopalnie Morii.

Środziemie z kosmosu - 3

Poniżej możecie zobaczyć krótki materiał filmowy obrazujący możliwości projektu. Więcej materiałów znajdziecie na oficjalnej stronie Middle-Earth DEM.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy