Szkoccy więźniowie najchętniej czytają Lee Childa, Jamesa Pattersona i George?a R. R. Martina

15 grudnia 2013

więźniowie czytają
Gazeta „The Scotsman” ujawniła nazwiska autorów i tytuły książek najchętniej wypożyczanych przez szkockich więźniów w mijającym roku. Na czele listy uplasowali się popularni autorzy bestsellerów: Lee Child, James Patterson i George R. R. Martin.

Dużym zainteresowaniem wśród więźniów cieszyły się również biografie, słowniki i klasyka literatury, w tym… „Hrabia Monte-Cristo”, czyli historia osadzonego niesłusznie w więzieniu Edmunda Dantesa, który po brawurowej ucieczce mści się na swoich dawnych wrogach.

Preferencje czytelnicze więźniów różniły się w zależności od zakładu, w którym zostali osadzeni. Edynburscy więźniowie najchętniej czytali Irvine?a Welsha, odbywający karę pozbawienia wolności w zakładzie karnym Glenochil niedaleko Tullibody często sięgali po „Umieraj dla mnie” Karen Rose, czyli romantyczny thriller o wybitnej archeolog, która zakochuje się w seryjnym mordercy, z kolei w Perth największą popularnością w więziennej bibliotece cieszyły się m.in. książki z testami do nauki jazdy samochodem.

Raport podaje, że w jednym z więzień osadzeni mogą wypożyczać „Mein Kampf” Adolfa Hitlera oraz „Pięćdziesiąt twarzy Greya” E. L. James.

W szkockich zakładach karnych przebywa obecnie około 8 000 więźniów. Jak wyjaśniła rzeczniczka Szkockiej Służby Więziennej, aresztowanych zachęca się do rozwijania swoich umiejętności czytania, ponieważ ogromna ilość przestępców ma kłopoty z pisaniem i czytaniem.

Na zdjęciu załączonym do newsa więzienna biblioteka z ekranizacji „Skazanych na Shawshank” Stephena Kinga.

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy