Spadkobiercy Orwella chcą ochrony praw do daty 1984?

2 listopada 2015

spadkobiercy-orwella-1984-1
Spadkobiercy George?a Orwella wzięli na celownik brytyjskiego sprzedawcę koszulek za bezprawne umieszczenie na jednym z oferowanych przez niego produktów daty 1984 nawiązującej do słynnej powieści pisarza. „To jest jawne nadużywanie systemu praw autorskich i śmieszna próba kontrolowania czegoś, co nie wymaga kontroli” ? odpiera zarzuty sprzedawca.

Brytyjczyk Josh Halley sprzedaje zaprojektowane przez siebie koszulki we własnym sklepie internetowym oraz za pomocą platformy CafePress. Jakie było jego zdziwienie, gdy w ostatnim tygodniu otrzymał wiadomość od CafePress z informacją, że zostali zmuszeni do usunięcia jednego z projektów jego koszulek z powodu domniemanego naruszenia praw autorskich. Zażalenie wpłynęło od spadkobierców George?a Orwella.

Projekt graficzny, o którym mowa, możecie zobaczyć poniżej. Znajdują się na nim fragmenty starych plakatów filmowych oraz napis „Rok 1984 już tu jest”. Zdaniem spadkobierców pisarza na koszulce wykorzystano cytat z Orwella, jednak autor projektu twierdzi, że użył jedynie samej daty, a nie żadnego z fragmentów książki.

spadkobiercy-orwella-1984-2

Bill Hamilton, literacki wykonawca majątku Orwella, tłumaczy, że poprosił o usunięcie niektórych produktów ze sklepu, ponieważ wyraźnie naruszały one prawa autorskie.

„Po pierwsze, to zakrawa na ironię, że spadkobiercy Orwella zachowują się aż tak orwellowsko. A po drugie, nie możesz chronić prawem autorskim liczby” ? skomentował całe doniesienie autor projektu Josh Halley w rozmowie z „Torrent Freak”, zapewniając, że chociaż koszulka znikła z oferty CafePress, udostępni ją do sprzedaży na swojej własnej stronie, aby walczyć z podobnymi nadużyciami.

[am]
źródło: Torrent Freak

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy