Rosyjski Booker 2015 dla Aleksandra Sniegiriowa

7 grudnia 2015

rosyjski-booker-2015-sniegiriow
„Wiera” Aleksandra Sniegiriowa zdobyła Rosyjskiego Bookera dla najlepszej książki rosyjskojęzycznej 2015 roku. Laureat otrzymał 1,5 miliona rubli (ok. 88 tysięcy złotych) oraz okolicznościową statuetkę.

Nagrodzona książka to historia o tytułowej młodej kobiecie, która poszukuje siebie, pragnie mieć dziecko i całą swoją energię koncentruje na znalezieniu prawdziwej miłości. Jak się jednak okazuje, osiągnięcie celu nie jest wcale takie łatwe.

rosyjski-booker-2015-wiera„Wielu ludzi sądzi, że ta powieść jest o braku wiary (Wiera to nie tylko imię, ale też rosyjskie słowo oznaczające wiarę), ale to nie jest właściwa interpretacja” ? powiedział Snegirew podczas ceremonii wręczania nagrody. „Wręcz przeciwnie, to opowieść o miłości i nadziei. Tylko wtedy, gdy jesteśmy pozbawieni doświadczania radości i życia, rozumiemy, czym one są naprawdę”.

Krytyczka literacka i członkini kapituły nagrody Waleria Pustowaja uważa, że ?Wiera? kontynuuje tradycję wielkich rosyjskich epickich powieści historycznych. „Napisana jest w sposób nowoczesny, ale omawia fundamentalne zagadnienia” – powiedziała.

Aleksander Sniegiriow urodził się w 1980 roku. W 2009 roku otrzymał nagrodę za debiut dla Młodych Autorów. Jego powieść ?Petroleum Venus? była nominowana do szeregu czołowych nagród literackich, a jego książki zostały przetłumaczone na język angielski, niemiecki i szwedzki.

Rosyjski Booker to prestiżowa nagroda literacka wzorowana na brytyjskim Bookerze, przyznawana od 1992 roku autorom najlepszych książek napisanych w języku rosyjskim. W blisko ćwierćwiecznej historii nagrody wyróżnienie to otrzymali m.in. Bułat Okudżawa, Ludmiła Ulicka, Michał Jelizarow i Władimir Szarow.

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy