banner ad

Rękopis powieści Samuela Becketta zostanie sprzedany za ponad milion funtów?

4 czerwca 2013

"Murphy" Becketta - 1
Jeden z najważniejszych XX-wiecznych rękopisów znajdujący się w prywatnych rękach zostanie w przyszłym miesiącu wystawiony na licytację. Eksperci przewidują, że sześć zeszytów (łącznie ponad 800 stron) zawierających roboczą wersję powieści Samuela Becketta pt. „Murphy” osiągnie cenę od 800 tysięcy do 1,2 miliona funtów.

Rękopis powstawał pomiędzy sierpniem 1935 a czerwcem 1936 roku, w czasie gdy Beckett poddawał się intensywnie terapii psychoanalitycznej. Powieść początkowo miała nosić tytuł „Sasha Murphy” i znacznie różniła się od wersji, która ukazała się drukiem w 1938 roku. Beckett lubował się w pokrywaniu kart bazgrołami, zeszyty będące przedmiotem zapowiadanej aukcji pełne są portretów (wliczając samego autora, a także Jamesa Joyce’a i Charliego Chaplina), nut i astrologicznych symboli. Do tej pory niewielu miało okazję oglądać rękopis na własne oczy, gdyż od końca lat 60. zeszyty znajdowały się w rękach prywatnego kolekcjonera.

„To jest bez wątpienia najważniejszy rękopis kompletnej powieści brytyjskiego lub irlandzkiego pisarza modernistycznego, jaki pojawił się w ofercie aukcyjnej od wielu dekad” – oświadczył Peter Selley, Starszy Specjalista ds. Książek i Rękopisów w londyńskim domu aukcyjnym Sotheby’s. „Wiedziałem o istnieniu tego niesamowitego rękopisu od dłuższego czasu – jak i grupa innych osób zajmujących się handlem rzadkimi książkami oraz kilku uczonych specjalizujących się w Becketcie – ale tylko nieliczni wybrani mogli rzucić na niego okiem.”

Zgodnie z zapowiedzią Selleya rękopis może przedefiniować badania nad spuścizną Becketta na wiele nadchodzących lat. Autor datował każdy wpis w zeszycie, co daje fascynujący wgląd w jego proces twórczy oraz ówczesne inspiracje. Pierwsze 11 stron tekstu zostało całkowicie skreślone, najsłynniejsza sentencja z powieści pojawia się w ośmiu wersjach. Zeszyty trafią w przyszłym miesiącu na licytację w londyńskim domu aukcyjnym Sotheby’s.

Na zdjęciach załączonych do newsa możecie zobaczyć kilka przykładowych stron z zeszytów Becketta zawierających rękopis „Murphy’ego”.

"Murphy" Becketta - 2

"Murphy" Becketta - 3

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy