Powstał film biograficzny o Davidzie Fosterze Wallasie. Zobacz zwiastun

6 sierpnia 2015

film-end-of-the-tour
W Writers Guild Theater w Beverly Hills odbyła się premiera filmu „The End of the Tour” opowiadającego o jednym z najważniejszych amerykańskich pisarzy postmodernistycznych końca XX wieku, Davidzie Fosterze Wallasie.

Biograficzny obraz w reżyserii Jamesa Ponsoldta jest adaptacją książki Davida Lipsky’ego „Although of Course You End Up Becoming Yourself”, która opisuje pięciodniową podróż autora z Wallacem. W 1996 roku reporter „Rolling Stone’a” wybrał się w trasę promocyjną z pisarzem, który był świeżo po wydaniu swej drugiej, najważniejszej powieści zatytułowanej „Infinite Jest”. Wspólny czas spędzony podczas tej wędrówki po kraju w samolotach i samochodach zbliżył do siebie obu mężczyzn, pozwalając dobrze poznać swoje zalety i słabości.

W rolę Davida Fostera Wallace’a wcielił się znany z serialu „Jak poznałem waszą matkę” aktor Jason Segel. Towarzyszącego mu w podróży Davida Lipsky’ego zagrał Jesse Eisenberg. Producet filmu, James Dahl, powiedział w rozmowie z „The Hollywood Reporter”: „Od zawsze byłem fanem Wallace’a. 'Infinite Jest’ kompletnie zmieniło moje życie. I potem, kiedy przekonałem się, o czym jest książka Lipsky’ego, o czasie, który spędził z nim jak nikt wcześniej (nie było wiele wiadomo o jego prywatnym życiu ani nie otworzył się przed nikim jak przed Lipskym), to był początek tworzenia portretu Wallace’a”.

krotkie-wywiady-z-paskudnymi„Chcieliśmy zrobić możliwie najlepszy film. To nie jest dokument. Staraliśmy się zawrzeć w nim głębszą prawdę niż wyrecytowanie kwestii dwóch mężczyzn, którzy tylko mówią” – powiedział reżyser James Ponsoldt.

Wejście filmu na ekrany amerykańskich kin zbiegło się z premierą pierwszej książki Wallace’a, jaką polscy czytelnicy mają wreszcie okazję przeczytać: zbioru opowiadań „Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi”. Jak powiedziała w rozmowie z Polskim Radiem tłumaczka książki, Jolanta Kozak, fakt, że tyle musieliśmy czekać na wydanie u nas próbki twórczości tego pisarza, może się brać stąd, że Foster wcześnie umarł, a polscy wydawcy nie przepadają za autorami nieżywymi. „Autor, z którym nie można się pokazać na promocjach, nie można przeprowadzić serii wywiadów i nie można po celebrycku go sprzedać, jest nieatrakcyjny. Pięć lat krążyłam z tą książką od wydawcy do wydawcy i nikt nie był zainteresowany. I dopiero wydawnictwo W.A.B., które aż podskoczyło z radości, więc dobrze trafiłam” – powiedziała Jolanta Kozak.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu „The End of the Tour”. Polska premiera filmu nie jest jeszcze znana.

[aw,am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film, newsy