banner ad

Polski rząd zainwestuje miliard złotych w rozwój czytelnictwa

31 października 2013

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa - 1
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski zapowiedział podczas Targów Książki w Krakowie, że rząd w ciągu sześciu najbliższych lat przeznaczy miliard złotych na rozwój czytelnictwa w Polsce.

W tym celu założony zostanie Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, który swoim zasięgiem obejmować ma najważniejsze z obszarów powiązanych z czytelnictwem i obecnością książki na rynku: promocję i upowszechnianie czytelnictwa i książki wśród nieczytających, wspieranie wydawania wartościowej literatury i czasopism kulturalnych, szkolenie księgarzy oraz regulacje prawne dotyczące rynku książki. W ocenie Zdrojewskiego program nie zakończy się sukcesem bez zaangażowania szkoły i rodziny.

Jednym z ważniejszych elementów programu, wychodzącym naprzeciw zmianom cywilizacyjnym będą działania służące udostępnianiu legalnej książki w internecie. Planowana jest także modernizacja budynków bibliotek, unowocześnianie ich serwisu, zakup nowości oraz szkolenia bibliotekarzy.

„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa na lata 2014 ? 2020” został opracowany w wyniku prac powołanego przez Ministra KiDN Zespołu ds. promocji i upowszechniania czytelnictwa, zgodnie z zapisami Paktu dla Kultury oraz ?Strategii Rozwoju Kapitału Społecznego 2020?. W jego przygotowanie, a także koordynację zaangażowane są trzy narodowe instytucje kultury: Biblioteka Narodowa, Instytut Książki oraz Narodowe Centrum Kultury.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa - 2

Tematy: , ,

Kategoria: newsy