banner ad

Pisarze stają po stronie uchodźców i piszą petycję do Parlamentu Europejskiego

21 kwietnia 2015

pisarze-bronia-uchodzcow
Ponad tysiąc stu pisarzy podpisało petycję do Parlamentu Europejskiego, w której wzywają oni kraje Unii Europejskiej do stworzenia wspólnego prawa dotyczącego azylu dla uchodźców przybywających do Europy.

Wśród sygnatariuszy są m.in. zmarły niedawno Günter Grass, Elfriede Jelinek, Margaret Drabble, Marina Lewycka, Ruth Padel, Kamila Shamsie, Lisa Appignanesi i Michael Holroyd. Domagają się oni objęcia większą ochroną uchodźców przebywających w krajach UE. „Ludzie, którzy potrzebują ochrony wraz z przekroczeniem granicy Unii Europejskiej, są traktowani jak wrogowie” ? napisano w liście. Pisarze wzywają do „ducha solidarności”, „poczucia odpowiedzialności” i „wypełnienia zobowiązań humanitarnych”. „Ochrona życia ludzkiego musi być najwyższym priorytetem” ? piszą.

List ma zostać dostarczony przez przedstawicieli PEN Clubu (oddziałów: międzynarodowego, angielskiego oraz niemieckiego) przewodniczącemu Parlamentu Europejskiego, Martinowi Schulzowi. Pisarze proponują w nim utworzenie europejskiego funduszu na rzecz uchodźców, na który kraje składałyby się w zależności od swoich możliwości i który „zapewniałby, że los uchodźców jest niezależny od uprzedzeń regionalnych lub zmian postaw wobec imigrantów”.

Prezes PEN Clubu, John Ralston Saul zaznacza, iż „my i nasza cywilizacja będziemy sądzeni za to, na ile okażemy solidarność ludziom w kryzysie”. Noblistka, Elfriede Jelinek dodaje: „Uchodźcy często akceptują niewiarygodne trudności, poszukując godnych warunków życia. Musimy okazać się godnymi tych ludzi”.

Spotkanie przedstawicieli pisarzy z przedstawicielami Parlamentu Europejskiego ma odbyć się we wtorek 21 kwietnia.

[aw]
źródło: Pen International, The Guardian
fot. Ggia/Wikimedia Commons

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy