banner ad

Paulo Coelho chciał kupić prawa do kontrowersyjnego filmu o dyktatorze Korei Północnej

20 grudnia 2014

coehlo-chce-film
Brazylijska gwiazda literatury zaoferowała firmie Sony Pictures 100 tysięcy dolarów za prawa do filmu „The Interview” („Wywiad ze Słońcem Narodu”) o zamachu na Kim Dzong Una, który z powodu ataku hackerów został wycofany z dystrybucji.

Wiadomość o propozycji Paulo Coehlo pojawiła się 18 grudnia na Twitterze. Pisarz wyznał, że chce kupić prawa do filmu z Jamesem Franco i Sethem Rogenem, po czym udostępnić go za darmo na swoim blogu. Autor „Alchemika” podkreśla, że powodem takiej decyzji jest fakt, że bardzo liczy się dla niego wolność słowa. „Myślałem, że może przyjmą ofertę, żeby nie stracić twarzy. Wiecie, na zasadzie: 'w geście dobrej woli weźmiemy 100 tysięcy, nawet jeśli włożyliśmy w ten film 44 miliony, ponieważ wierzymy w swobodę wypowiedzi'” – powiedział w wywiadzie dla Associated Press. Sony jednak nie odpowiedziało na ofertę pisarza.

Coehlo uważa, że przedstawiciele wytwórni w rzeczywistości nie boją się ataku terrorystycznego, a przede wszystkim kolejnych wycieków ich prywatnych e-maili. Pisarz podkreśla, że nie broni samego filmu, ale raczej potępia „kulturę strachu” i jakiekolwiek „negocjowanie z terrorystami”, ponieważ to podcina ludziom swobodę wypowiedzi.

Jak przyznaje, gdyby udało mu się opublikować na blogu „Wywiad ze Słońcem Narodu”, jego również dręczyłyby obawy, tym bardziej że często przebywa w podróży i mógłby być podatny na ataki terrorystów. „Więc żyć w strachu czy ze wstydem? Lepiej żyć w strachu. W imię czegoś, co jest ważniejsze niż ja, jako osoba fizyczna” – zauważył.

Przypomnijmy, że „Wywiad ze Słońcem Narodu” opowiada o zamachu na przywódcę Korei Północnej Kim Dzong Una. Z powodu ataków hackerskich na serwery Sony Pictures, po których udostępniono w sieci część poufnych danych firmy, m.in. informacje o zarobkach, prywatne e-maile i uwagi kierownictwa o prezydencie Baracku Obamie czy aktorce Angelinie Jolie, 17 grudnia firma wycofała film z dystrybucji.

[aw]
źródło: Channel News Asia, The Daily Courier
fot. archiwum pisarza

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy