Nowa powieść Jonathana Franzena zapowiedziana na 2021 rok. Będzie to pierwszy tom trylogii

17 listopada 2020

Światowa premiera nowej książki Jonathana Franzena została zapowiedziana na październik 2021 roku. „Crossroads” będzie szóstą z kolei powieścią amerykańskiego pisarza. Czy rzeczywiście okaże się ostatnią, jak mówił dwa lata temu?

W wywiadzie udzielonym w 2018 roku „New York Timesowi” Franzen stwierdził, że nikt nie ma w sobie więcej niż sześciu powieści. Dlatego też zapowiedział, że wedle wszelkiego prawdopodobieństwa „Crossroads” będzie jego pożegnaniem z literaturą. „Być może się mylę, ale tak właśnie czuję” – stwierdził. Tymczasem okazuje się, że powieść jest pierwszym tomem planowanej trylogii zatytułowanej „A Key to All Mythologies” (z ang. „Klucz do wszystkich mitologii”). Albo więc w międzyczasie autor zmienił zdanie, albo traktuje tryptyk jako jedno dzieło. Na tę drugą opcję może wskazywać pełny tytuł zapowiadanej na przyszły rok książki („Crossroads: A Novel. A Key to All Mythologies: Volume 1”).

„Crossroads” ma być trzytomową sagą opowiadającą o rodzinie Hildebrandtów. Zgodnie z opisem wydawcy śledzenie losów bohaterów przez trzy pokolenia pozwoli czytelnikom zanurzyć się w pejzaż polityczny, społeczny i intelektualny Stanów Zjednoczonych na przestrzeni pięćdziesięciu lat.

Fabuła książki rozpoczyna się 23 grudnia 1971 roku, gdy rodzina Hildebrandtów znajduje się na rozdrożu. Patriarcha rodu, Russ, wikariusz podmiejskiego kościoła w Chicago, jest zdeterminowany, by wyrwać się z nieszczęśliwego małżeństwa, o ile jego wspaniała i niestabilna emocjonalnie żona Marion nie zdecyduje się na to pierwsza. Najstarszy syn, Clem, wraca do domu z uczelni, a działania, których się dopuścił, będą wstrząsem dla jego ojca. Siostra Clema, Becky, królowa szkolnej społeczności, wciąga się w wir kontrkultury, zaś najmłodszy Parry, zajmujący się sprzedażą marihuany, by zarobić na własny nałóg, obiecuje sobie stanowczo, że stanie się lepszym człowiekiem. Każde z nich poszukuje wolności, której zagrażają pozostali członkowie rodziny.

Tytuł trylogii, „Klucz do wszystkich mitologii”, nawiązuje do „Miasteczka Middlemarch” George Eliot, gdzie jeden z bohaterów, Edward Casaubon, pracował nad dziełem pod takim samym tytułem, ale ostatecznie go nie ukończył. Miejmy nadzieję, że w przypadku Franzena będzie inaczej.

Ostatnią do tej pory wydaną powieścią autora była „Bez skazy” z 2015 roku. Książka ukazała się w Polsce nakładem Wydawnictwa Sonia Draga.

[kch,am]
fot. Louisiana Channel

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy