banner ad

Nie żyje Andrzej Kuryłowicz, właściciel wydawnictwa Albatros

22 marca 2014

Kuryłowicz - Albatros
W piątek 21 marca zmarł Andrzej Kuryłowicz, właściciel wydawnictwa Albatros, pomysłodawca i fundator Nagrody im. Jerzego i Hanny Kuryłowiczów dla tłumaczy literatury naukowej. Przyczyna śmierci wydawcy nie została podana do wiadomości publicznej.

„Był serdeczny, zabawny i niesamowicie pracowity, i żaden z nas nie obawiał się wyrażać drugiemu otwarcie swoich myśli. Będę za nim bardzo tęsknił. Moje myśli są z jego rodziną” – napisał na swoim profilu na Facebooku Graham Masterton, brytyjski autor popularnych horrorów publikowanych przez wydawnictwo Albatros.

Andrzej Kuryłowicz, syn wybitnego polskiego tłumacza książek naukowych, Jerzego Kuryłowicza, działał na rynku wydawniczym od początku lat 90., kiedy założył wydawnictwo Prima, pod którego szyldem ukazał się bestsellerowy „Forrest Gump” Winstona Grooma. Od 2000 roku Kuryłowicz skoncentrował swoje wysiłki na wydawnictwie Albatros. Nakładem oficyny ukazało się wiele głośnych książek autorstwa najsławniejszych na całym świecie pisarzy, największe światowe bestsellery i wybitne dzieła. O swoich wyborach książkowych Kuryłowicz pisał: „Nie stronimy od książek kontrowersyjnych, unikamy tytułów byle jakich”. I taki też był on sam. Kontrowersyjny, ale wyjątkowy. W ostatnich latach dał się poznać jako krytyk Polskiej Izby Książki. Otwarcie opowiadał się m.in. przeciwko projektowi wprowadzenia stałych cen na nowości książkowe.

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, wydawnictwo nie zakończy działalności. Oficjalne oświadczenie powinno się ukazać na początku przyszłego tygodnia.

Na zdjęciu załączonym do newsa: Andrzej Kuryłowicz w towarzystwie powieściopisarki Karen Rose.

fot. Albatros A. Kuryłowicz

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy