banner ad

Nagroda Bookera uratowała Richarda Flanagana od pójścia do pracy w kopalni?

23 października 2014

flanagan-praca-kopalnia
Australijski pisarz Richard Flanagan, który otrzymał w tym miesiącu Nagrodę Bookera za powieść „The Narrow Road to the Deep North” (z ang. „Wąska droga na głęboką północ”), powiedział, że po napisaniu tejże książki rozważał pójście do pracy w kopalni, aby zarobić na utrzymanie.

Jak przyznał w wywiadzie dla „The Telegraph”, otrzymaną nagrodę w wysokości 50 tysięcy funtów przeznaczy po prostu na życie. „Nie jestem bogaty. Dzięki temu mogę kontynuować pisanie” ? powiedział. Półtora roku temu, kiedy skończył pisać książkę, zastanawiał się, czy nie mógłby dostać pracy w kopalni na północy Australii, ponieważ jego kariera pisarska zdawała się stać w miejscu. Flanagan dodał, że nie ma w tym nic niezwykłego, ponieważ dla wielu pisarzy życie z pisania to ciężki kawałek chleba.

Potwierdzają to dane zebrane przez brytyjskie stowarzyszenie ALCS, z których wynika, że tylko 11,5% profesjonalnych twórców żyje wyłącznie z pisania (osiem lat wcześniej odsetek ten wynosił aż 40%). W najbliższych latach Flanagan nie będzie się jednak musiał martwić o swoją przyszłość. W zaledwie tydzień po przyznaniu Nagrody Bookera powieść „The Narrow Road to the Deep North” w samej Wielkiej Brytanii sprzedała się w nakładzie przekraczającym 10 tysięcy egzemplarzy, co przewyższa odnotowaną przez Nielsen BookScan łączną sprzedaż książek Flanagana w ciągu ostatnich 10 lat.

Na zdjęciu załączonym do newsa Richard Flanagan przyjmuje gratulacje przyznania Bookera od księżnej Camilli.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy