„Mól książkowy” Carla Spitzwega zmieni właściciela?

25 kwietnia 2014

Carl_Spitzweg_mol
Biblioteka Publiczna w Milwaukee rozważa sprzedaż lub stałe wypożyczenie jednego z cennych eksponatów znajdującego się w jej posiadaniu ? obrazu „Mól książkowy” autorstwa niemieckiego malarza romantycznego Carla Spitzwega.

Satyryczny obraz Spitzwega znajduje się w bibliotece już od kilkudziesięciu lat. W 1972 roku lokalny biznesmen i kolekcjoner René Von Schleinit przekazał w spadku Muzeum Sztuki w Milwaukee liczną kolekcją XIX-wiecznego malarstwa niemieckiego i austriackiego oraz rzemiosła artystycznego z okresu Biedermeiera, zastrzegając, że obraz „Mola książkowego” z 1850 roku ma zostać przekazany miejscowej bibliotece.

Biblioteka w Milwaukee najwyraźniej do słynnego płótna nie jest przywiązana. Kiedy otrzymano od nieujawnionego klienta ofertę wycenianą na kwotę 400 tysięcy dolarów, rada biblioteczna postanowiła rozważyć sprzedaż obrazu.

Sprawa wzbudziła pewne kontrowersje. Podczas gdy muzea sztuki mają zwykle surowe zasady dotyczące odsprzedaży dzieł innym podmiotom, biblioteka podobnymi zasadami się nie kieruje. Jak donosi gazeta „Journal Sentinel”, przedstawiciele placówki twierdzą, że Von Schleinitz przekazał im płótno w darze bez żadnych dodatkowych zastrzeżeń. I choć przyznają, że faktycznie dzieło Carla Spitzwega znane jest miłośnikom sztuki i książek na całym świecie, to już sam obraz miało okazję widzieć o wiele mniej osób, zaś sprzedaż może sprawić, że „Mól książkowy” będzie dostępny dla szerszej publiczności.

Carl_Spitzweg_mol2

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy