Legendy polskiego komiksu na aukcji w DESA Unicum

15 kwietnia 2016

aukcja-dziel-komiksowych-1
W ich przygodach zaczytywały się miliony. „Tytus, Romek i A?Tomek”, „Janosik”, „Kajtek i Koko” czy „Kajko i Kokosz” ? miłośnicy kultowych serii mają szansę, aby wejść w posiadanie prac z ulubionymi bohaterami. Niemal 200 oryginalnych i unikalnych komiksowych plansz oraz ilustracji książkowych pojawi się podczas Aukcji Komiksu i Ilustracji w DESA Unicum, która odbędzie się 21 kwietnia.

„Z tuszuś powstał, w tusz się obrócisz. Nadaję ci imię Tusz de Zoo”. To zdanie z pierwszej księgi komiksu „Tytus, Romek i A?Tomek”. 25 października 1957 roku zadebiutowały przygody bohaterów, którzy zostali ulubieńcami kilku pokoleń Polaków. Niewiele brakowało, by do tego nie doszło ? „imperialistyczne korzenie” komiksu nie przypadały do gustu komunistycznym władzom. Ponoć w utrzymaniu się na łamach „Świata młodych” pomogła komiksowi atencja dziewięcioletniego syna jednego z rządowych dygnitarzy. Dziś popularność komiksu wchodzi w kolejną, kolekcjonerską fazę ? na listopadowej aukcji za oryginał okładki autorstwa Papcia Chmiela zapłacono aż 75 tysięcy złotych. Stała się tym samym najdrożej sprzedaną pracą komiksową w Polsce. Na zachodzie Europy podobne, a nawet dużo wyższe ceny nie są już rzadkością ? plansze komiksowe niejednokrotnie sprzedają się jak dzieła sztuki współczesnej.

Na kolejnej, szóstej już Aukcji Komiksu i Ilustracji obok plansz Papcia Chmiela do „Tytusa, Romka i A?Tomka” pojawi się okładka do kultowego „Janosika”. Została wykonana przez Jerzego Skarżyńskiego w 1973 roku. Komiks o legendarnym zbójniku miał premierę równo ze słynnym serialem Jerzego Passendorfa. Autorem scenariusza komiksu, podobnie jak filmu, był Tadeusz Kwiatkowski. Plansze oraz okładki do „Janosika” są rzadkością na rynku antykwarycznym ? całość komiksowej spuścizny po artyście wykupiła Biblioteka Ossolineum.

aukcja-dziel-komiksowych-2

Podczas najbliższego wydarzenia licytowanych będzie także wiele innych klasyków, m.in. okładka Tadeusza Baranowskiego do „Skąd się bierze woda sodowa”, czy Tadeusza Raczkiewicza do zagranicznego wydania „Tajfun ? Synonim zła”. Pojawią się też plansze Janusza Christy z przygodami „Kajtka i Koko” oraz „Kajko i Kokosza”, ilustracje pierwszej damy polskiego komiksu Szarloty Pawel z „Jonki, Jonka i Kleksa” oraz plansze sensacyjno-wojennego „Kapitana Klossa”.

Wśród obiektów, które będzie można zobaczyć na aukcji i wystawie przedaukcyjnej sporą ciekawostką są folie animacyjne ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. „Bolek i Lolek”, „Kot Filemon”, „Zaczarowany ołówek” ? kadry z tych filmów pojawiały się na ekranach telewizorów w całym kraju. Fanów ilustracji satyryczno-prasowej ucieszą z kolei rysunki Lengrena ze słynnym Profesorem Filutkiem oraz niezapomniane żarty Gwidona Miklaszewskiego czy Szymona Kobylińskiego. W drugiej części katalogu znalazły się ilustracje do znanych książek dziecięcych autorstwa m.in.: Edwarda Lutczyna, Janusza Stannego, Józefa Wilkonia, Mirosława Pokory i Haliny Zakrzewskiej. Znajomą kreskę rozpoznają również niegdysiejsi czytelnicy czasopism „Płomyczek” i „Świerszczyk”.

Licytacja odbędzie się 21 kwietnia w DESA Unicum. Wystawę prac można oglądać już od 7 kwietnia. Ceny wywoławcze na najbliższej Aukcji Komiksu i Ilustracji wahają się od 300 do 5000 złotych.

aukcja-dziel-komiksowych-3

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy