banner ad

Kanadyjska mennica uhonorowała Alice Munro okolicznościową monetą

27 marca 2014

Alice Munro - moneta - 1
Kanadyjska mennica wypuści limitowaną pięciodolarową srebrną monetę pamiątkową na cześć laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 2013 roku, Alice Munro.

Wykonana z czystego srebra moneta została zaprojektowana przez kanadyjską artystkę Laurie McGaw. Przedstawia eteryczną postać kobiety, która wyłania się z pióra trzymanego w dłoni i symbolizuje jedną z typowych bohaterek opowiadań Alice Munro. Dłoń dzierżąca pióro spoczywa na otwartej książce, w której zamieszczono fragment tekstu ze zbioru „Widok z Castle Rock”. Aby jednak przeczytać słowa wybite na monecie, potrzebne jest szkło powiększające. Z drugiej strony monety zamiast podobizny autorki widnieje wizerunek królowej.

Moneta zostanie wyemitowana w ograniczonym nakładzie 7500 sztuk i kosztować będzie 69,95 dol. kanadyjskich. W imieniu pisarki mennica zobowiązała się przekazać na cele charytatywne 10 000 dolarów uzyskanych ze sprzedaży. Pieniądze trafią do Writers? Trust of Canada zajmującej się wspieraniem kanadyjskich pisarzy. Tym sposobem Munro odwdzięczy się organizacji, która w 1986 roku przyznała jej nagrodę tej samej wysokości.

Alice Munro - moneta - 2

Odsłonięcie monety nastąpiło w poniedziałek podczas uroczystej ceremonii w Victorii. Aktu tego dokonała osobiście Alice Munro, po czym przeczytała zgromadzonym oficjelom fragment jednej ze swoich książek. Na uroczystości obecna była również córka pisarki, Sheila Munro. Monetę można zamawiać od 1 kwietnia na stronie kanadyjskiej mennicy.

Munro jest pierwszą obywatelką Kanady i dopiero 13 kobietą w historii, która otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Jest również jedną z niewielu kanadyjskich autorek uwiecznionych na monetach. Lucy Maud Montgomery spotkał podobny zaszczyt dwukrotnie, ostatnio w 2008 roku z okazji setnej rocznicy wydania „Ani z Zielonego Wzgórza”. Poniżej możecie zobaczyć tę monetę. Jeśli zaś jesteście ciekawi innych monet, na których wybito wizerunki pisarzy, polecamy zajrzeć do naszej galerii zdjęć „Pisarze na monetach”.

Montgomery - moneta

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy