John Grisham po raz kolejny wraca do bohatera „Czasu zabijania” w nowej książce zapowiedzianej na październik 2020

11 sierpnia 2020

Jake Brigance, bohater powieści „Czas zabijania”, w którego wcielił się na ekranie Matthew McConaughey, po raz kolejny powraca. Po książce „Czas zapłaty” z 2013 roku John Grisham ponownie zatęsknił za postacią, od której zaczęła się jego literacka kariera. Prawnik pojawi się w zapowiadanym na październik 2020 roku thrillerze sądowniczym „A Time for Mercy” (z ang. „Czas łaski” albo „Czas miłosierdzia”).

W nowej książce po raz kolejny wrócimy do fikcyjnego miasteczka Clanton w hrabstwie Ford, w którym rozgrywały się nie tylko powieści z Jakiem Brigance’em, ale też chociażby wydany w Polsce w tym roku „Dzień rozrachunku”. Akcja „A Time for Mercy” osadzona została w 1990 roku, czyli dwa lata po wydarzeniach przedstawionych w „Czasie zapłaty” i pięć lat po „Czasie zabijania”. W epicentrum fabuły znajdzie się sensacyjny proces o morderstwo, który podzieli mieszkańców.

Zastępca szeryfa Stuart Kofer to człowiek, który prawo ma po swojej stronie. Mimo że już wiele razy wyładowywał wściekłość na swojej dziewczynie Josie i jej dzieciach, policyjna zmowa milczenia zawsze go chroniła. Ale pewnej nocy posunął się za daleko, pozostawiając Josie na śmierć, nieprzytomną na podłodze. Jej 16-letni syn Drew wie, że ma tylko jedną szansę na ratunek. Chwyta za broń i wymierza sprawiedliwość na własną rękę.

W Clanton nie ma nikogo bardziej znienawidzonego niż zabójca policjanta, ale obrońca zabójcy policjanta ma niewiele lepiej. Jake Brigance nie chce przyjmować tej sprawy, ale wie, że jest jedynym, który ma wystarczające doświadczenie, aby bronić chłopaka. Gdy proces się rozpoczyna, wydaje się, że dla Drew jest tylko jeden możliwy wyrok: komora gazowa. Ale, jak mieszkańcy Clanton się przekonają, wszystko jest możliwe, gdy obrony niemożliwej podejmuje się Jake Brigance.

Powieść „A Time for Mercy” ma być pełna wszelakich machinacji na sali sądowej, małomiasteczkowych intryg i zwrotów akcji. Brytyjski wydawca Grishama Oliver Johnson nazwał książkę „wspaniałym dramatem sądowym”. Światowa premiera powieści zapowiedziana jest na 13 października. W Polsce przeczytamy ją zapewne kilka miesięcy później. Wcześniej czeka nas ponowne spotkanie z bohaterami „Wyspy Camino” w kontynuacji „Camino Winds”.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy