Joanna Chmielewska będzie miała swoją ulicę w Bytomiu

26 maja 2019


W miniony piątek radni w Bytomiu zagłosowali za tym, żeby jednej z nowych ulic nadać imię nieżyjącej już popularnej autorki kryminałów Joanny Chmielewskiej. Głosowanie odbyło się na wniosek prezydenta miasta Mariusza Wołosza i dwóch bytomskich firm: Kapsa Invest i Viatax.

„Joanna Chmielewska to popularna pisarka literatury dziecięcej, znana też z powieści kryminalnych i sensacyjnych. (…) Jako młoda dziewczyna mieszkała w Bytomiu, gdzie pomagała w działalności artystycznej domów kultury oraz udzielała tu korepetycji” ? powiedziała podczas sesji Barbara Wieczorek z Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Pisarka mieszkała w Bytomiu krótko. Wspominała jednak ten okres dobrze. W pierwszym tomie swojej autobiografii zatytułowanym „Dzieciństwo” pisała: „Przenieśliśmy się do Bytomia, z góry wiadomo było, że nie na zawsze, bo moja matka upierała się wrócić do Warszawy, więc tylko na jakiś czas. Tam skończyłam drugą klasę (gimnazjum ? przyp. red.) i uratowałam własne zdrowie. (…) Ogólnie biorąc, miałam w tym Bytomiu warunki prawie wymarzone, nareszcie pokój dla siebie, choć w pewnym stopniu do spółki ze mną użytkowała go Lucyna, często przyjeżdżająca z Katowic, ale lepiej do spółki niż wcale”.

Decyzja została podjęta jednogłośnie przez wszystkich 25 radnych obecnych na sesji rady miasta. Przyszła ulica Joanny Chmielewskiej znajdzie się w dzielnicy Stolarzowice, pomiędzy ulicą Trampisza, a skrzyżowaniem ulic: Kościuszki, Krzemienia i Tęczowej. Aktualnie trwa tam budowa domów jednorodzinnych, które zostaną oddane do użytku za kilka miesięcy. Warto dodać, że autorka „Lesia” będzie miała w okolicy dobre towarzystwo. W pobliżu znajdują się bowiem ulice Aleksandra Fredry, Jonasza Kofty i Witolda Gombrowicza.

[am]
fot. Instytut Książki/Youtube

Tematy: , ,

Kategoria: newsy