banner ad

Jo Nesb? napisze nową wersję „Makbeta” Szekspira

15 stycznia 2014

Nesbo napisze Makbeta
Wydawnictwo Penguin Random House zleciło norweskiemu autorowi kryminałów napisanie nowej wersji „Makbeta”, jednej z najmroczniejszych i najsłynniejszych tragedii Williama Szekspira.

„’Makbet’ to historia, która jest bliska mojemu sercu, ponieważ porusza tematy, jakimi zajmowałem się odkąd zacząłem pisać” ? powiedział Nesb?. Zdaniem autora tragedia Szekspira to thriller o walce o władzę, rozgrywający się w mrocznych plenerach przywodzących na myśl kryminały noir oraz ponurym, paranoidalnym umyśle ludzkim.

Nesb? zapowiedział, że nie zamierza trzymać się wiernie pierwowzoru Szekspira. „Po prostu wezmę to, co uznam za warte wykorzystania i napiszę moją własną historię. I tak – będę miał czelność nazwać to 'Makbetem'” ? oświadczył.

Nesb? jest ostatnim z grupy współczesnych pisarzy, któremu wydawnictwo zleciło napisanie własnej wersji dzieła Szekspira z okazji zapowiadanych na 2016 rok obchodów 400. rocznicy śmierci wielkiego dramaturga. Oprócz autora kryminałów o Harrym Hole?u w projekcie wezmą m.in. udział: Jeanette Winterson, która uwspółcześni „Opowieść zimową”, Margaret Atwood, która wybrała „Burzę”, Anne Tyler zamierzająca przerobić „Poskromienie złośnicy” oraz inni znani pisarze.

Jo Nesb? uchodzi za jednego z najpopularniejszych norweskich pisarzy na świecie. Jego książki sprzedały się w nakładzie ponad 20 milionów egzemplarzy i są publikowane w ponad 40 krajach.

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy