Dotyk papieru i zapach decydują, że sięgamy po tradycyjne książki, zaś po ebooki ? dla wygody. Wyniki najnowszego badania

24 października 2017


Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia przeprowadził na zlecenie Virtualo badanie, które pozwala lepiej poznać zwyczaje czytelnicze współczesnych Polaków. Co lubimy w książkach papierowych? Dlaczego sięgamy po ebooki? Co czytamy, jeśli znajdujemy czas na lekturę?

W badaniu wzięło udział ponad 1000 Polaków. Celem badania było zweryfikowanie różnych stylów czytania i sprawdzenie, co nas motywuje, a co zniechęca do czytania zarówno wydań papierowych, jak również ich wersji elektronicznych. Respondentami były wyłącznie osoby, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy przeczytały co najmniej 3 książki w dowolnej formie: drukowanej, ebooka lub audiobooka. Oprócz standardowych pytań o wiek, płeć, okoliczności czytania, preferowane formaty i najchętniej wybierane gatunki literackie ? respondentów, wśród których byli tradycyjni czytelnicy, zapytano o główne obiekcje związane z użytkowaniem książek elektronicznych.

Czytelnikom tradycyjnych książek brakuje w ebookach zapachu papieru i szelestu kartek

Jak pokazało badanie to nie cena, lecz przywiązanie do książki papierowej jest głównym czynnikiem decydującym o wyborze tradycyjnej formy lektury. Respondenci niekorzystający z ebooków wskazali dwie istotne cechy, których brakuje książkom cyfrowym: dotyk papieru (59% wskazań) oraz zapach książki (50% wskazań).

„Odpowiedzi dotyczące obiekcji związanych z korzystaniem z ebooków zaskoczyły nas. Myśleliśmy, iż respondenci będą wskazywać przede wszystkim na cenę e-książki, gdyż według niektórych opinii czytelników ebooki są za drogie, a wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak wygląda proces przygotowania ebooka zanim pojawi się on w sprzedaży” – komentuje Martyna Bednarczyk z Virtualo.

W odróżnieniu od tradycyjnych czytelników, pasjonaci książek w wersji cyfrowej wybrali z kolei jako największą zaletę ebooków ? brak konieczności noszenia ciężkich książek (43% wskazań).

Czytelnicy ebooków nie porzucają papierowych książek

Wyniki badania zrealizowanego przez Instytut ARC Rynek i Opinia pokazały, że choć w Polsce rośnie grupa czytelników chętnie korzystających z nowoczesnych form czytania, to książki tradycyjne nadal dominują. Zaś osoby sięgające po czytniki nie porzucają całkowicie lektury na papierze. Korzystanie z różnych form lektury zależy od sytuacji. Z ebooków częściej czytamy w sytuacjach przemieszczania się (np.: w środkach komunikacji miejskiej lub podczas dłuższych podróży). Po książki tradycyjne sięgamy w bardziej intymnych okolicznościach (w domowym zaciszu czy na łonie natury).

Czytelnicy ebooków są młodsi i bardziej mobilni

Według badania Virtualo użytkownicy cyfrowej formy czytania to głównie ludzie młodzi w wieku 15-24 lat (32%) oraz 25-34 lat (34%), mieszkańcy dużych miast, którzy kilka razy w miesiącu robią zakupy przez Internet. Dla nich korzystanie z elektronicznych książek oznacza możliwość lektury w każdej wolnej chwili, co ma istotne znaczenie dla przedstawicieli coraz bardziej mobilnego pokolenia Polaków. Dodatkowo, aż 28% z nich, jak wynika z deklaracji respondentów badania, to fani nowinek technologicznych.

Te same preferencje gatunkowe wśród czytelników tradycyjnych i elektronicznych

Tradycyjnych i elektronicznych czytelników różni przede wszystkim sposób użytkowania książek i okoliczności czytania, ale łączy zamiłowanie do tych samych gatunków literackich czyli: kryminału i sensacji, fantastyki, jak również horrorów i thrillerów. Zarówno użytkownicy wersji cyfrowych, jak i drukowanych najczęściej kupują książki dla siebie, a następnie dla partnera, partnerki i dzieci.

Mimo różnic w postrzeganiu książek przez tradycyjnych i elektronicznych czytelników okazuje się, że najważniejszym czynnikiem nie jest format, lecz treść książki.

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy