banner ad

Craig Thompson wydał nowy komiks! „Space Dumplins” ukaże się w Polsce w 2016 roku

14 września 2015

nowy-thompson-1
Po czterech latach od opublikowania baśniowo-romantycznego „Habibi” amerykański twórca komiksowy Craig Thompson opublikował kolejne dzieło, tym razem skierowane nie tylko do dojrzałych, ale też do młodszych czytelników. Zgodnie ze wstępnymi zapowiedziami „Space Dumplins” ukaże się w Polsce w pierwszej połowie 2016 roku nakładem wydawnictwa Timof i cisi wspólnicy.

Najnowszy komiks Thompsona zdążył już trafić na listę bestsellerów „New York Timesa”. Podobnie jak „Habibi” „Space Dumplins” nie przypomina stworzonego w konwencji realizmu obyczajowego przełomowego „Blankets”, które przyniosło artyście uznanie krytyków i czytelników, a także prestiżowe nagrody. Tym razem Thompson mierzy się z humorystycznym science fiction, wysyłając swoją bohaterkę, młodziutką Violet Marlocke, w kosmiczną podróż pełną zwariowanych przygód, karmiących się planetami wielorybów i gadających kurczaków.

nowy-thompson-2„Zaczęło się od pragnienia, żeby napisać coś, czym ja jako 10-latek byłbym podjarany” – powiedział Thompson zapytany przez „OPB” o źródła inspiracji. „Zawsze uwielbiałem 'Kosmiczne Jaja’ Mela Brooksa, ale chciałem, żeby [komiks] był jeszcze lepszy”. Zdradził też, że tworząc postać Violet, wzorował się trochę na Pipi Pończoszance, postaci stworzonej przez Astrid Lindgren, trochę na Calvinie z kultowego komiksu „Calvin i Hobbes”, ale przede wszystkim na realnej Violet, córce jego przyjaciół.

Ton komiksu jest zupełnie odmienny od poważnego i chwilami mrocznego „Habibi”. „Każda książka, którą tworzę, jest wynikiem frustracji poprzednim projektem” – wyjaśnił Thompson, tłumacząc, dlaczego zdecydował się na konwencję komediową. „Chciałem zrobić coś lekkiego na duchu i zabawnego”.

„Moim priorytetem było zrobienie czegoś dla dzieci” – nie ukrywał, podkreślając, że jego docelowym czytelnikiem nie są wyłącznie osoby dorosłe. „Mam wrażenie, że moje pokolenie rysowników pracowało tak ciężko, żeby udowodnić, że komiksy nie są już tylko wyłącznie dla dzieci, że zaniedbało tych najważniejszych odbiorców”.

W Polsce komiks ukaże się nakładem oficyny Timof i cisi wspólnicy. Zgodnie ze wstępnymi zapowiedziami, wydawnictwo ma nadzieję wyrobić się z publikacją na pierwszą połowę 2016 roku.

Poniżej możecie zobaczyć animowany zwiastun komiksu „Space Dumplins”:

[ks]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy