Codex Silenda ? drewniana księga, którą możesz czytać dalej jedynie po rozwiązaniu skomplikowanych łamigłówek

10 sierpnia 2016

drewniana-ksiega-lamiglowki-1
Projektant przemysłowy Brady Whitney stworzył publikację, która łączy w sobie formę i treść książki ze skomplikowanymi łamigłówkami. Aby poznać dalszą część opowieści, czytelnicy muszą wpierw odblokować poszczególne strony, co wiąże się z rozwiązaniem zagadek logicznych.

Codex Silenda to wykonana z drewna książka, która zawiera jedynie pięć kartek. Przedstawiona w niej historia opisuje ciekawskiego praktykanta w warsztacie Leonarda da Vinci, który natknął się na ową księgę. Aby chronić swe dzieło przed szpiegami bądź wścibskimi uczniami, mistrz zastawił jednak pułapki. Jedynym sposobem na wyjście z tarapatów jest rozwiązanie zagadek, zanim Leonardo wróci z podróży. Czytelnicy mają za zadanie wcielić się w nieszczęsnego praktykanta i uciec przed gniewem mistrza.

drewniana-ksiega-lamiglowki-2

Choć historia opisana w książce jest krótka, odbiorcom przyjdzie nad nią spędzić długi czas. Zagadki, jakie trzeba rozwiązać przed przejściem do kolejnych fragmentów opowieści, przypominają skomplikowane mechanizmy. Dopiero gdy czytelnik rozwikła daną łamigłówkę, uwolnione zostaną zapadki, które pozwolą otworzyć następną stronę.

drewniana-ksiega-lamiglowki-3

Brady Whitney nie ułatwia czytelnikom zadania. Każda z łamigłówek skonstruowana jest w oparciu o inną metodę. Mamy więc m.in. obrotowy labirynt czy mechanizm maltański. Przyda się również podstawowa wiedza z kryptologii.

drewniana-ksiega-lamiglowki-4

Skonstruowanie tak misternych mechanizmów ukrytych w kartach drewnianej księgi było możliwe dzięki zastosowaniu technologii laserowego cięcia. Cały Codex Silenda składany jest ręcznie.

drewniana-ksiega-lamiglowki-5

Brady Whitney zamierza wykonać 400 egzemplarzy swej księgi. Założył nawet w tym celu kampanię na portalu crowdfundingowym Kickstarter. Zainteresowanie było tak ogromne, że zdobył potrzebną kwotę w ciągu 6 godzin. Sprzedaż jest już zamknięta. Zainteresowani nabyciem księgi mogą jednak zapisywać się na listę oczekujących, którzy będą mogli skorzystać z oferty w późniejszym terminie.

drewniana-ksiega-lamiglowki-6

drewniana-ksiega-lamiglowki-7

drewniana-ksiega-lamiglowki-8

drewniana-ksiega-lamiglowki-9

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy