banner ad

Była dziewczyna demitologizuje Jacka Kerouaca

19 września 2012


Nowa książka Joyce Johnson ujawnia szczegóły dotyczące romansu pomiędzy autorką a legendarnym pisarzem Beat Generation, rzuca także światło na wiele mitów krążących wokół jego osoby.

W wydanej przed kilkoma dniami książce „The Voice Is All: The Lonely Victory of Jack Kerouac” Johnson opisuje Kerouaca jako „bardzo dziwnego osobnika” ze skłonnościami do niecodziennych zachowań, który traktował ją strasznie, ale był miłością jej życia. Rozwiewa także mit, że jego pisarstwo było spontaniczne i powstawało bez wysiłku. Podczas gdy on twierdził, że powieść „W drodze” została napisana w przypływie energii w ciągu trzech tygodni 1951 roku, ona wspomina, że Kerouac spędził lata na sprawdzaniu swojego dzieła i uważnym szlifowaniu każdego akapitu.

Johnson zgłębia także dzieciństwo pisarza, ukazuje, jak francusko-kanadyjskie korzenie Kerouca wzbogaciły jego prozę i dały unikalne spojrzenie z zewnątrz na same Stany Zjednoczone. W szczegółach opisuje jego powolny, często bolesny rozwój jako pisarza oraz zmagania z udoskonalaniem angielskiego. Autorka zauważa, że pierwotnie Kerouac posługiwał się Joual, socjolektem robotników z Quebek, który był kanadyjską odmianą francuskiego. Angielski był więc jego drugim językiem, dlatego pisarz częstokrotnie musiał szukać angielskich odpowiedników dla francuskich wyrażeń, które pojawiały mu się w głowie.

77-letnia Johnson, obecnie uznana autorka, poznała Kerouaca, gdy miała 21 lat. Jack nie miał gdzie mieszkać i był bez pieniędzy. Jako, że byłam młodą pisarką, która miała własne mieszkanie, Allen Ginsberg zaaranżował randkę w ciemno” ? wyznała w rozmowie z ?The Guardian?. Ich związek trwał dwa lata, aż nie zrujnowała go sława, jaką przyniosło Kerouakowi „W drodze”. „Kobiety wszędzie oferowały mu siebie. Był gwiazdą, co było dla niego bardzo trudne. W sytuacjach publicznych musiał pić.”

Książka Johnson wydana została na fali odrodzenia się popularności Kerouaca dzięki filmowym adaptacjom jego książek. Niedawno na ekrany kin trafiła ekranizacja „W drodze”, trwają również prace nad filmowym „Big Sur” oraz „Kill Your Darlings” inspirowanym prawdziwą historią o morderstwie, opisaną przez Kerouaca do spółki z Burroughsem w „And the Hippos Were Boiled in Their Tanks”. Pojawiły się również pogłoski o przymiarkach do adaptacji „Włóczęgów Dharmy”. W ciągu najbliższych kilku lat fani Beat Generation będą więc mieli co oglądać. I czytać, jeśli weźmiemy pod uwagę książkę Johnson oraz inne planowane publikacje.

Na zdjęciu głównym załączonym do newsa Joyce Johnson i Jack Kerouac przed wejściem do klubu „The Kettle of Fish” w Greenwich Village na Manhattanie (Nowy Jork).

fot. Minor Characters/Houghton Mifflin

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy