banner ad

Autor „Wilka z Wall Street” może stracić swoje tantiemy za prawa do sfilmowania książki

15 stycznia 2014

Belfort straci kasę
Jordan Belfort, były makler skazany za oszustwa i manipulacje akcjami, który opisał swoje wspomnienia w głośnym ?Wilku z Wall Street?, może stracić wysokie tantiemy, jakie otrzymał za prawa do sfilmowania książki. Władze domagają się, żeby z zarobionych pieniędzy spłacił swoje ofiary.

W latach 90-tych ubiegłego wieku Jordan Belfort był jednym z najbardziej znanych ludzi w Stanach Zjednoczonych. Za dnia zarabiał tysiące dolarów na minutę. Nocą wydawał je równie błyskawicznie na narkotyki, seks i zagraniczne podróże. Prowadząc interesy na krawędzi prawa bądź je łamiąc, zwrócił na siebie uwagę amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości, lecz nawet wtedy nie zrezygnował z hulaszczego trybu życia. W ten sposób rozpoczęła się emocjonująca gra w kotka i myszkę z FBI oraz instytucjami nadzorującymi nowojorską Wall Street.

wilk-z-wall-streetOstatecznie Belfort poszedł na współpracę z federalnymi, wsypując przy okazji innych malwersantów z Wall Street, dzięki czemu spędził w więzieniu jedynie 22 miesiące. To właśnie za kratkami przyszedł mu do głowy pomysł spisania wspomnień. Sąd zobowiązał go również do zwrotu inwestorom 110,4 milionów dolarów z około 200 milionów, które w rzeczywistości stracił. Zgodnie z umową miał przekazywać na ten cel 50% swoich dochodów brutto (obecnie pracuje jako mówca motywacyjny) oraz 50% wpływów z dwóch napisanych książek ? „Wilk z Wall Street” i „Łapiąc Wilka z Wall Street”. Do tej pory Belfort spłacił jednak dopiero 11,6 miliona dolarów.

Uwagę nowojorskiego sądu na dodatkowe przychody autora z ekranizacji książki zwróciła reporterka Susan Harrigan. W 2011 roku firma producencka Red Granite Productions zakupiła prawa do sfilmowania „Wilka z Wall Street” za kwotę 1 045 000 dolarów. Po odjęciu prowizji dla agenta Belfort otrzymał z tej kwoty 940 500 dolarów. Kiedy Scorsese rozpoczął kręcenie zdjęć do filmu, na konto autora książki spłynęło dodatkowe 125 tysięcy, natomiast gdy film trafił do kin ? kolejny przelew na 125 tysięcy dolarów. Tymczasem jeszcze w 2011 roku, już po otrzymaniu prawie miliona dolarów za prawa do ekranizacji, Belfort wpłacił na rzecz poszkodowanych ofiar jedynie 21 tysięcy dolarów.

Adwokat pisarza i byłego maklera twierdzi, że jego klient dokonał wszystkich wymaganych wpłat, ale rzecznik prokuratora Wschodniego Okręgu Nowego Jorku mówi, że słowa Belforta nie mają pokrycia w faktach: „Jest w Australii i wykorzystuje to jako lukę, aby uniknąć płacenia”.

Książka Belforta ?Wilk z Wall Street? ukazała się w Polsce 15 stycznia nakładem wydawnictwa Świat Książki. Ekranizacja w reżyserii Martina Scorsese wyświetlana jest na ekranach polskich kin już od 3 stycznia 2014. Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu:

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy