„365 dni” Blanki Lipińskiej na pierwszym miejscu bestsellerów fabularnych w Niemczech

9 stycznia 2021

Pomimo wielu krytycznych opinii książki Blanki Lipińskiej cieszą się dużą popularnością nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach. Serwis branżowy Börsenblatt donosi, że pierwszy tom trylogii „365 dni” znalazł się w Niemczech na pierwszym miejscu najlepiej sprzedających się książek fabularnych w miękkiej oprawie.

Lista bestsellerów serwisu Börsenblatt stanowi miarodajne źródło wiedzy na temat preferencji czytelniczych Niemców. Dane odczytywane są co tydzień z systemów zarządzania towarem w ponad 6550 punktach sprzedaży w całym kraju – zarówno w księgarniach i sklepach internetowych, jak również w domach towarowych i drogeriach. W odniesieniu do wielkości sprzedaży dane reprezentują 88 procent całego niemieckiego rynku książki.

„365 Tage”, czyli pierwszy tom niemieckiego wydania trylogii erotycznej Blanki Lipińskiej w przekładzie Marleny Breuer i Saskii Herklotz, został opublikowany przez oficynę Blanvalet pod koniec roku – dokładnie 28 grudnia. Dyskusje na jej temat widoczne na profilu wydawnictwa na Facebooku nie różnią się od tych, które możemy przeczytać w naszym kraju. Opinie o książce też są skrajne – od zachwytów niektórych czytelniczek po krytykę innych, które zwracają uwagę na romantyzowanie przemocy i niską jakość literacką. Nie przeszkodziło to powieści od razu po premierze wylądować na pierwszym miejscu listy bestsellerów fabularnych w miękkiej oprawie – obejmującej tydzień od 28 grudnia do 3 stycznia.

Serwis Börsenblatt odnotowuje, że dzięki Netfliksowi ekranizacja książki była dostępna od czerwca 2020 roku na arenie międzynarodowej, również w Niemczech. „365 dni” znalazło się w trójce najczęściej oglądanych filmów dostępnych w ofercie tej platformy strumieniowej. Zapewne przyczyniło się to do sukcesu książki.

Wydawnictwo Blanvalet już zapowiedziało niemieckie przekłady kolejnych dwóch tomów. „365 Tage – Dieser Tag” („Ten dzień”) ukaże się 19 kwietnia, a „365 Tage mehr” („Kolejne 365 dni) trafi do księgarń za naszą zachodnią granicą 20 września. A to jeszcze nie koniec ekspansji autorki na najważniejsze zagraniczne rynki. W styczniu 2021 roku ukaże się również wydanie anglojęzyczne.

[am]
fot. Random House Germany
źródło: Börsenblatt

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy