Strasznie głośno, niesamowicie blisko

Autor: Jonathan Safran Foer
Tłumaczenie: Zbigniew Batko
Wydawnictwo: W.A.B.
Rok wydania: styczeń 2007
Tytuł oryginału: Extremely Loud & Incredibly Close
Rok wydania oryginału: 2005
Oprawa: miękka
Format: 12,5 x 19,5 cm
Liczba stron: 492
ISBN 978-83-7414-250-2

Kup książkę w księgarni Lideria

Opis:

Poznajcie Oskara Schella ? wynalazcę, muzyka, aktora szekspirowskiego, jubilera, frankofila i pacyfistę. Dziewięcioletni Oskar ma tajną misję. Musi odszukać zamek pasujący do tajemniczego klucza, który ojciec chłopca przed śmiercią w WTC umieścił w kopercie z napisem ?Black?. Aby wypełnić misję, Oskar zamierza odwiedzić w Nowym Jorku wszystkie osoby noszące takie nazwisko.
Dzięki swojej bestsellerowej powieści „Wszystko jest iluminacją” Jonathan Safran Foer został uznany za jednego z najzdolniejszych młodych pisarzy amerykańskich. Najnowszą książką udowadnia, że tytuł ten przyznano mu słusznie. Z ciepłym poczuciem humoru, delikatnością i szacunkiem mierzy się z dramatem, który w ostatnich latach dotknął mieszkańców Stanów Zjednoczonych ? atakiem na World Trade Center. Strasznie głośno, niesamowicie blisko to mądra, subtelna powieść, podkreślająca rolę dziecinnej niewinności i wyobraźni w skomplikowanym współczesnym świecie.

Jednym z powodów, dla których piszę, jest przyzwyczajenie współczesnych do używania wielkich słów, np. Ameryka, fundamentalizm, sprawiedliwość. Są to wyrazy, które mogą oznaczać wiele rzeczy. Literatura daje możliwość stosowania mniejszych słów, skupienia się na szczegółach. A dzięki analizie szczegółów często można powiedzieć więcej ? o stracie, zniszczeniu, wojnie.
Jonathan Safran Foer

Ciepła, zabawna, subtelna, tragiczna, porywająca opowieść Foera ma wszystkie cechy dziecięcej wizji. Dziewięcioletni Oskar Schell, stawiający czoła dramatowi naszych czasów, jest prawdziwym bohaterem.
Cynthia Ozick

Druga powieść Jonathana Safrana Foera spełnia pokładane w niej oczekiwania ? jest w niej ambicja, tajemnica, humor i przede wszystkim niezwykle wzruszający portret młodego Oskara. Emocje, które wywołuje, są głębokie i prawdziwe. Zachwycające dzieło literackie.
Salman Rushdie

Autor o niezwykłej wyobraźni i darze ekspresji.
John Updike