Samotność liczb pierwszych

Autor: Paolo Giordano
Tłumaczenie: Alina Pawłowska-Zampino
Wydawnictwo: W.A.B.
Rok wydania: wrzesień 2011
Tytuł oryginału: La solitudine dei numeri primi
Rok wydania oryginału: 2008
Oprawa: miękka
Format: 12,3 x 19,5 cm
Liczba stron: 336
ISBN 978-83-7747-571-3

(dostępna od 14 września)

Opis:

Mattia i Alice. Ich losy splatają się w nowej szkole. Każde z nich nosi w sobie traumę z dzieciństwa, która uniemożliwia im normalne funkcjonowanie wśród rówieśników. Obydwoje są outsiderami, padają ofiarami szkolnej przemocy, mają też problemy z własną cielesnością. Nowa przyjaźń nie jest jednak ratunkiem na wszelkie problemy. Choć wiele do siebie czują, nie potrafią wyrażać swych emocji. Poprzez lata, wchodząc w dorosłość, rozpoczynając karierę czy zakładając rodzinę, na przemian zbliżają się do siebie i oddalają. Są bowiem jak tytułowe liczby pierwsze – oddzielone jedyną cyfrą parzystą, która nie pozwala im złączyć się naprawdę.
Samotność liczb pierwszych to piękna książka o nieprzystawalności do świata zewnętrznego, o trudności porozumienia się, gorzka, z wielkim zrozumieniem opisująca ból i cierpienie, a jednocześnie – wciągająca i wzruszająca.

Ta książka stymuluje i niepokoi zarazem, jest refleksją na temat trudności życia w świecie młodych ludzi, przedstawionego w metaforze liczb pierwszych, tak jak główni bohaterowie – bardzo silnie ze sobą związanych, a jednak zawsze rozłączonych.
– z uzasadnienia werdyktu jury Premio Strega