banner ad

Wygraj egzemplarze książki „Autobiografia Alice B. Toklas” Gertrude Stein [ZAKOŃCZONY]

5 maja 2021

Wspólnie z wydawnictwem Marginesy przygotowaliśmy konkurs, w którym możecie wygrać egzemplarze książki „Autobiografia Alice B. Toklas” autorstwa Gertrude Stein.

Do rozdania mamy trzy egzemplarze książki, w której znana pisarka, mecenaska sztuki i krytyczka opowiedziała głosem swojej wieloletniej partnerki o ich wspólnym życiu i zaprzyjaźnionych artystach. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy odpowiedzieć na dwa poniższe pytania.

Pytania konkursowe brzmią następująco: (1) Kiedy Gertrude Stein poznała Alice B. Toklas? Podaj dokładną datę. (2) Ile książek Gertrude Stein ukazało się do tej pory w języku polskim? Podaj ich tytuły.


Konkurs rozstrzygnięty. Odpowiedzi na pytania brzmią: (1) Gertrude Stein poznała Alice B. Toklas 8 września 1907 roku. (2) Do tej pory w języku polskim ukazały się trzy książki Gertrude Stein: „Autobiografia Alice B. Toklas”, „Autobiografia każdego z nas” oraz „Picasso”.

Egzemplarze książki „Autobiografia Alice B. Toklas” Gertrude Stein otrzymują:

Karolina Kiryjczuk,
Daniel Głowacki,
Joanna Mazurek-Śmieja.

Nagrody zostaną wysłane w ciągu ok. 1-2 tygodni (w zależności od tego, kiedy otrzymamy komplet adresów od laureatów).

Odpowiedzi przesyłajcie na adres mailowy redakcji: konkursy.booklips@gmail.com z dopiskiem w temacie „Gertrude Stein – Autobiografia Alice B. Toklas”.
Zakończenie konkursu w niedzielę, 16 maja, o godzinie 23:59.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni przez redakcję spośród prawidłowo udzielonych odpowiedzi.

Nie zapomnijcie podać nam swojego imienia, nazwiska i numeru telefonu. Udział w konkursie i przesłanie swoich danych jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu.

Uwaga! Zgłoszenie konkursowe musi zawierać poniższą formułę:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach konkursowych zgodnie z polityką prywatności strony i regulaminem konkursu”.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Booklips.pl (@booklips)

Opis: Wydana po raz pierwszy w 1933 roku „Autobiografia Alice B. Toklas” przyniosła Gertrude Stein natychmiastowy rozgłos i uczyniła z niej postać kultową. Autorka głosem swojej wieloletniej partnerki opowiada nie tylko o ich wspólnym życiu, ale też o zaprzyjaźnionych artystach, wśród których znajdowali się między innymi Pablo Picasso, Paul Cézanne, Guillaume Apollinaire i Francis Scott Fitzgerald. Książka – oprócz sławy – przysporzyła autorce również wielu wrogów. Nie wszyscy dawni znajomi przewijający się latami przez salon przy rue de Fleurus byli zadowoleni ze sposobu, w jaki ich przedstawiła. Niektórzy, jak choćby Henri Matisse czy Georges Braque, podpisali list otwarty – Świadectwo przeciw Gertrudzie Stein – wyrażając swoje oburzenie, a Ernest Hemingway, jeszcze do niedawna przynoszący mentorce wszystkie swoje teksty do oceny, stał się z dnia na dzień jej najzacieklejszym wrogiem i pozostał nim już do końca życia.

Jednak bez względu na liczne kontrowersje – a może dzięki nim – „Autobiografia” odniosła ogromny sukces. Przepełniona zaskakującymi anegdotami opowieść to przede wszystkim wgląd w fascynujące życie paryskiej bohemy na początku XX wieku i bogata galeria literackich portretów artystów tamtego okresu, przedstawiająca ich jako ludzi z krwi i kości, a nie odległe i niedostępne pomniki.

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: książkowe