Poruszający list Polki, która przeżyła niewolę niemiecką, wysłany do Agathy Christie

18 sierpnia 2015

list-polki-do-christie
We wrześniu minie 125 lat od narodzin Agathy Christie, pierwszej „królowej kryminału”. By uczcić tę rocznicę, spadkobiercy pisarki postanowili opublikować listy, które fani słali do słynnej Brytyjki, a które niedawno zostały odkryte w jej osobistym archiwum. Wśród nadawców, obok P.G. Woodhouse?a, znalazła się Polka, która w czasie drugiej wojny światowej była zesłana na roboty przymusowe do Niemiec. Dzięki The Christie Archive możemy zaprezentować list poniżej.

1 czerwca 1959

Szanowna Pani Christie

Byłam szczerze rozczarowana, nie mogąc zadzwonić z mężem do Pani w zeszłą środę. Chciałam bardzo spotkać się raz jeszcze, tym bardziej że nieświadomie odegrała Pani w moim życiu ważną rolę.

Podczas wojny zostałam wzięta z Polski do Niemiec na roboty przymusowe. Jak Pani wiadomo, warunki były bardzo ciężkie i przy jednej okazji miałam możliwość podarować kawałek świeczki kobiecie z Jugosławii, która ze mną pracowała. Właśnie urodziła dziecko i jako, że nie miałyśmy światła w żadnej postaci, był to dla niej ogromny skarb. W zamian podarowała mi książkę napisaną po polsku. Ta książka była jedyną rzeczą do czytania, jaką miałam przez siedem miesięcy. Była to fascynująca i rozrywkowa historia, którą czytałam i czytałam tyle razy, że znałam ją niemal na pamięć. Brakowało pierwszych stron, więc nie znałam tytułu i autora, ale przez siedem miesięcy była to moja jedyna kotwica w normalnym świecie.

Dopiero kiedy przybyłam do Londynu kilka lat temu, odkryłam, że książką, która tyle dla mnie znaczyła, był „Człowiek w brązowym garniturze” Agathy Christie.

Wiem, że Pani twórczość zapewniła przyjemność i rozrywkę milionom ludzi na całym świecie, lecz chyba nigdy jedna z Pani książek nie znaczyła dla kogoś więcej, niż to podarte polskie tłumaczenie „Człowieka w brązowym garniturze” znaczyło dla mnie.

Z poważaniem
Irena Małcużyńska

Publikacja listów odbywa się w ramach projektu „125stories”, inicjatywy towarzyszącej świętowaniu 125-lecia urodzin pisarki. 125 stories daje możliwość fanom twórczości Christie podzielenia się własnymi historiami związanymi z jej twórczością, jak i samą osobą pierwszej królowej kryminału.

Opracowanie i tłumaczenie: Krzysztof Stelmarczyk

Tematy: , , , , ,

Kategoria: listy