Roberto Bola?o

data urodzenia: 28 kwietnia 1953
data śmierci: 15 lipca 2003
kraj: Chile
strona internetowa: (brak)

Biografia:

Syn kierowcy ciężarówki i nauczycielki. Był dyslektykiem, przez co w szkole często go wyśmiewano. W 1968 roku przeniósł się z rodziną do Meksyku, porzucił szkołę, pracował jako dziennikarz, związał się też z lewicowym ruchem politycznym. W 1973 roku opuścił Meksyk dla Chile, aby wspomóc reżim socjalistyczny Salvadora Allende. Po przewrocie Augusto Pinocheta przeciwko Allende, Bola?o został aresztowany pod zarzutem działalności terrorystycznej i spędził osiem dni w areszcie. Uratowali go dwaj byli koledzy, którzy stali w więzieniu na warcie.

Przez pierwsze lata swojej dorosłości Bola?o żył, włócząc się pomiędzy Chile, Meksykiem i Salwadorem. Będąc w Meksyku, całkowicie oddał się działalności literackiej. Z grupą młodych poetów meksykańskich zainicjował ruch infrarrealizmu.

W 1977 przeniósł się do Europy, dotarł do Hiszpanii, gdzie ożenił się i osiadł na wybrzeżu Morza Śródziemnego w pobliżu Barcelony, pracujował na zmywarce, jako dozorca campingu, boy hotelowy i zbieracz śmieci. Od 1986 roku mieszkał w Blanes, katalońskim kurorcie graniczącym z innymi znanymi ośrodkami ruchu turystycznego. Pracował w dzień a pisał w nocy – po trzy strony dziennie (po ogromnej liczbie poprawek, skreśleń i wielokrotnym przepisywaniu tekstu), czasem do dziesięciu. Chociaż wcześniej zajmował się głównie poezją, po narodzinach syna w 1990 roku Bola?o zdecydował się pisać prozę, gdyż dzięki czemu mógł łatwiej zarobić na życie. Nadal jednak uważał siebie za poetę.

W roku 1993 lekarze zdiagnozowali u niego ciężką chorobę wątroby. Rzucił się w wir obłąkańczej pracy, by zdążyć z realizacją literackich zamierzeń. Został wpisany na listę oczekujących na przeszczep wątroby. Świadom jak niewiele mu życia pozostało, poświęcił się całkowicie swej ostatniej powieści. Nie doczekał się już publikacji swej monumentalnej powieści „2666”. Książka ukazała się dopiero po jego śmierci. Pozostawił żonę i dwójkę dzieci.

Wybrane książki:

2010 – Trzecia Rzesza
2004 – 2666
2001 – Dziwki morderczynie
2000 – Chilijski nokturn
1999 – Amulet
1998 – Dzicy detektywi
1997 – Rozmowy telefoniczne. Opowiadania
1996 – Gwiazda daleka