Michaił Bułhakow

data urodzenia: 15 maja 1891
data śmierci: 10 marca 1940
kraj: Rosja
strona internetowa: http://www.bulgakov.ru/

Biografia:

Jeden z najwybitniejszych rosyjskich pisarzy. Studiował medycynę na kijowskim uniwersytecie, dlatego pierwsze dwa lata I wojny światowej spędził w szpitalach polowych.

Od 1921 pisywał korespondencje i felietony do różnych gazet. Debiutem literackim były autobiograficzne „Zapiski na mankietach” (zachowane do dzisiaj jedynie we fragmentach). Uwagę krytyki zwróciły publikowane na łamach czasopisma „Rossija” fragmenty następnych utworów – „Diaboliada” i „Biała gwardia”.

Aby utrzymać się przy życiu imał się różnych zajęć. Był konferansjerem w małym teatrzyku, współpracownikiem gazety, reporterem i kronikarzem a także aktorem (wychwalanym przez samego Stanisławskiego).

Swoje najsłynniejsze dzieło, „Mistrza i Małgorzatę” zaczął pisać w 1928 roku. Pierwszy rozdział wysłał do wydawnictwa Niedra, jednak bez większych nadziei na to, że cenzura pozwoli na publikację. Ostatecznie, niezadowolony z rezultatów swojej pracy, Bułhakow zniszczył pierwszą wersję utworu i rozpoczął pracę od początku.

Stalin umożliwił Bułhakowowi zatrudnienie w charakterze asystenta reżysera w Teatrze Artystycznym oraz pracę konsultanta w Teatrze Młodzieży Robotniczej. W następnych latach na zamówienie teatru napisał kilka sztuk, wciąż jednak intensywnie pracując nad „Mistrzem i Małgorzatą”.

Pod koniec 1937 Bułhakow odłożył na bok wszelkie inne teksty i postanowił ukończyć swoją wielką powieść. Szósta wersja książki miała już ostateczną strukturę i znany wszystkim tytuł. W maju 1938 pisarz postawił ostatnią kropkę w ostatniej wersji rękopisu. Pozostało jeszcze mozolne przepisywanie tekstu na maszynie.

Jesienią 1939 roku Bułhakow wyjechał z żoną do Leningradu i tam zaczął odczuwać pierwsze oznaki nerczycy: gwałtowne bóle głowy i półślepotę. Jako lekarz i świadek śmierci swojego ojca na tę samą dolegliwość, wiedział co go czeka ? miał świadomość, że pozostało mu sześć miesięcy życia. Do lutego 1940 dyktował ostatnie poprawki do „Mistrza i Małgorzaty”.

Zmarł 10 marca 1940 roku.

Książki:

1962 – Życie pana de Moliere
1940 – Mistrz i Małgorzata
1935 – Iwan Wasiljewicz (sztuka teatralna)
1935 – Batumi (sztuka teatralna)
1934 – Ostatnie dni (sztuka teatralna)
1934 – Błogostan (sztuka teatralna)
1931 – Adam i Ewa (sztuka teatralna)
1929 – Zmowa świętoszków (sztuka teatralna)
1929 – Biała gwardia
1928 – Szkarłatna wyspa (sztuka teatralna)
1928 – Bieg (sztuka teatralna)
1927 – Zapiski młodego lekarza
1926 – Dni Turbinów (sztuka teatralna)
1925 – Mieszkanie Zojki (sztuka teatralna)
1925 – Diaboliada
1922 – Notatki na mankietach