banner ad

Marcin Szczygielski

data urodzenia: 28 maja 1972
kraj: Polska
strona internetowa: (brak)

Biografia:

Pisarz, grafik, dziennikarz i projektant wnętrz, dyrektor artystyczny Instytutu Wydawniczego Latarnik, autor okładek wszystkich książek wydawanych przez Latarnika. Przez sześć lat pełnił funkcję dyrektora artystycznego w polskiej edycji „Playboy’a”, był również dyrektorem kreatywnym wydawnictwa Gruner + Jahr Polska. Jego prace publikowano również w „Voyage”, „Newsweeku”, „Pani”, „Olivii” a miesięcznik „Nowa Fantastyka” zamieścił obszerny wybór jego grafik. Zajmuje się również architekturą wnętrz (w TVN współprowadził program Pokojowe rewolucje, pracował jako redaktor naczelnym miesięcznika „Moje Mieszkanie”).

Jako pisarz zadebiutował w 2003 roku książką „PL-BOY czyli dziewięć i pół tygodnia z życia pewnej redakcji” – sensacyjno-satyryczną powieścią o współczesnych polskich mediach widzianych z perspektywy dwudziestoparolatka zatrudnionego w luksusowym miesięczniku dla mężczyzn. Książka spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem, pojawiały się informacje o ekranizacji powieści – reżyserem miał być Jan Sosiński, a w głównej roli miał wystąpić Artur Żmijewski. Plany te jednak nie doszły do skutku. W 2004 ukazała się kontynucja „PL-BOYa” zatytułowana „Wiosna PL-BOYA czyli Życie seksualne oswojonych”.

Następna powieść „Nasturcje i ćwoki” opowiada o redakcji miesięcznika dla kobiet, a jej kontynuacją są „Farfocle namiętności”.

Szczygielski napisał również niecodzienną książkę kucharską (jak niedrogo i do syta wyżywić rodzinę w czasach kryzysu gospodarczego, działań wojennych lub zagrożenia terrorystycznego), trzy powieści dla młodzieży (zdobył za nie liczne nagrody m.in. Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek), oraz kilka sztuk teatralnych.

Książki:

2011 – Poczet królowych polskich
2011 – Furie i inne groteski
2011 ? Czarny Młyn
2010 ? Bierki
2010 ? Za niebieskimi drzwiami
2009 ? Omega
2009 ? PL-BOY 2 (zbiorcze wydanie powieści „PL-BOY” i „Wiosna PL-BOYA”)
2009 ? Les farfocles (zbiorcze wydanie powieści „Nasturcje i ćwoki” i „Farfocle namiętności”)
2007 ? Berek
2006 ? Farfocle namiętności
2005 ? Nasturcje i ćwoki
2004 ? Wiosna PL-BOYA. Życie seksualne oswojonych
2004 ? Kuchnia na ciężkie czasy
2003 ? PL-BOY. Dziewięć i pół tygodnia z życia pewnej redakcji