banner ad

Lewis Trondheim

data urodzenia: 11 grudnia 1964
kraj: Francja
strona internetowa: http://www.lewistrondheim.com/

Biografia:

Właśc. Laurent Chabosy. Niezwykle płodny francuski autor komiksów. Przez prawie 15 lat kariery narysował około 40 albumów a do ponad 100 napisał scenariusz. Jest jednym z założycieli niezależnego wydawnictwa L’Association. Jego pseudonim pochodzi od norweskiego miasta Trondheim.

Pierwszym opublikowanym przez Trondheima komiksem był „Lapinot i marchewki z Patagonii”. Autor wymyślił postać królika Lapinota w latach 80., jako sposób na naukę rysowania komiksów. W wyniku tego powstała 500-stronicowa powieść graficzna, która ukazała się w formie albumu w roku 1992.

W 1993 zaproponowano Trondheimowi prowadzenie serii w dużym wydawnictwie Dargaud, podczas gdy bardziej osobiste tytuły dalej były wydawane przez L’Association i innych niezależnych wydawców. Od tej pory autor cieszył się stale rosnącą popularnością. Pracował przy wielu różnych projektach.

W 2004 roku, po okresie długiej i intensywnej pracy twórczej, Trondheim ogłosił, że musi nieco zwolnić, gdyż nie chce aby jego pasja zamieniła się w „pracę”. W ciągu następnego roku stworzył kilka komiksów oraz jeden album, odzwierciedlający jego decyzję o spowolnieniu.

W 2006 Trondheim został nagrodzony prestiżową Grand Prix de la ville d’Angoul?me na międzynarodowym festiwalu komiksów w Angoul?me.

Ostatnio autor znowu wrócił do swojej dawnej aktywności. Niezależnie czy są to opowieści humorystyczne, obyczajowe, fantastyczne, autobiograficzne, fantasy, czy też horrory Trondheim we wszystkich świetnie się odnajduje. Ta gatunkowa różnorodność pozwala mu z roku na rok bez przerwy zaskakiwać czytelników.

Wybrane komiksy:

2007 – Wyspa Burbonów rok 1730
2004 – A.L.I.E.E.N.
2003 – Przygody Mikołajka tom 4: Kto ukradł listy do Mikołajka?
2002 – Przygody Mikołajka tom 3: O tym, jak Mikołajek pokonał doktora Złośliwca
2001 – Przygody Mikołajka tom 2: Co się wydarzyło w Halloween?
2000 – Przygody Mikołajka tom 1: Dobry Dzień
1995 – Mucha
1994 – Dworzec Centralny
1992 – Lapinot i marchewki z Patagonii