Powstanie nowa ekranizacja „Kochanka Lady Chatterley”

27 stycznia 2014

nowy-kochanek-lady
Wytwórnia filmowa Sony Columbia Pictures zapłaciła pół miliona dolarów za prawa do sfilmowania skandalizującej powieści D. H. Lawrence?a „Kochanek Lady Chatterley”. Będzie to pierwsza hollywoodzka adaptacja tej klasycznej książki.

Niektórzy mogą być zdziwieni, dlaczego wytwórnia zapłaciła tak duże pieniądze za powieść autora, który zmarł przed 84 laty, a więc wszystkie jego dzieła wydane przed śmiercią należą od dawna do domeny publicznej. Otóż Sony Columbia Pictures zakupiło prawa do sfilmowania nieocenzurowanej wersji książki, a ta ukazała się po raz pierwszy dopiero w 1960 roku, wywołując przy okazji niemały skandal ? wydawnictwu Penguin Books, które opublikowało powieść w Wielkiej Brytanii, wytoczono proces za szerzenie pornografii (rozprawa zakończyła się uniewinnieniem). „Kochanek Lady Chatterley” również obecnie wzbudza kontrowersje ? w 2009 roku Australijska Poczta zakazała sprzedaży książki w swoich placówkach, twierdząc, że tego rodzaju publikacje nie pasują tematycznie do wizerunku firmy.

Scenariusz hollywoodzkiej wersji „Kochanka Lady Chatterley” napisze David Magee, nominowany do Oscara za scenariusze do filmów „Życie Pi” i „Marzyciel”. Do tej pory powieść Lawrence?a była już wielokrotnie ekranizowana. Najbardziej rozpoznawalną produkcją jest miniserial Kena Russella z 1993 roku (patrz zdjęcie załączone do newsa). Fabryka Snów upomniała się o klasyka erotyki po raz pierwszy, zapewne za sprawą popularności książek pokroju „Pięćdziesiąt twarzy Greya”.

Wydana po raz pierwszy w 1928 roku powieść „Kochanek Lady Chatterley” w pozbawiony pruderii i niezwykle odważny sposób opisuje historię młodej angielskiej arystokratki Konstancji Chatterley, której mąż, na skutek obrażeń wojennych, zostaje sparaliżowany od pasa w dół. Frustracja seksualna prowadzi zamożną kobietę w ramiona ubogiego leśniczego, z którym przeżywa upojny romans.

Tematy: , , ,

Kategoria: film