Nieszpory

nieszporyAutor: Agnieszka Drotkiewicz
Tłumaczenie:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Rok wydania: marzec 2014
Tytuł oryginału: Nieszpory
Rok wydania oryginału: 2014
Oprawa: miękka
Format: 123 x 197 mm
Liczba stron: 144
ISBN 978-83-08-05338-6

Opis:

?Nieszpory? to zwierciadło, w którym możesz się przejrzeć; gabinet luster, w którym współistnieją podobne do siebie, a jednak różne odbicia; wnikliwy i wciągający obraz naszych czasów.

Skonstruowana niczym pieśń chóralna, rozpisana na głosy, czwarta powieść w dorobku Agnieszki Drotkiewicz (nominowanej do Paszportu Polityki za książkę ?Teraz?) nawiązuje tytułem do ?Nieszporów maryjnych? Claudio Monteverdiego, kompozytora, którego muzyka jest w książce bardzo istotna. To wielogłosowa opowieść o samotności i miłości, o współczesnych emocjonalnych nomadach.

Joanna żyje między Polską i Paryżem, jak wiele współczesnych kobiet po trzydziestce jest ofiarą pracoholizmu i syndromu wypalenia. Dla jej matki – Sylwii – najważniejszym tematem życia jest miłość do malarza Romana, a dla niego sztuka jest drogą do przeżycia wzruszenia. Helena, 50-letnia sekretarka uniwersytecka tęskni za bliskością innych i? Paryżem ? metaforą przygody i powodzenia.

Ten chór poszukuje sensu życia w pracy, sztuce, miłości, religii. Używając oszczędnego i poetyckiego zarazem języka, autorka ?Nieszporów? pokazuje, że wszystko ma swoją cenę ? zarówno szczęście, jak i jego brak, spełnianie marzeń i ich porzucenie. Czyni to z namysłem, ciekawie, z humorem i ironią.

Materiały o książce:

Szukając sensu, trzeba naprawdę uważnie patrzeć ? wywiad z Agnieszką Drotkiewicz z okazji premiery „Nieszporów”