Ryszard Krynicki odebrał Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta 2015

13 maja 2015

Ryszard-Krynicki-odebral-Herberta-1
12 maja 2015 Ryszard Krynicki, wybitny polski poeta, odebrał Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta 2015. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie. Laureat otrzymał czek na 50 tysięcy dolarów oraz statuetkę autorstwa pracowni Szaroszyk & Rycerski Architekci.

Nagroda im. Zbigniewa Herberta to wyróżnienie na polu literatury światowej – przede wszystkim w dziedzinie poezji. Przyznawana jest od 2013 roku przez Fundację im. Zbigniewa Herberta za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne, nawiązujące do idei, które przyświecały twórczości Herberta.

Podczas uroczystości w Teatrze Polskim zgromadzeni goście mieli okazję wysłuchać wystąpienia laureata i jego wierszy w autorskiej interpretacji. Ważnym elementem wydarzenia były krótkie filmy zrealizowane przez Katarzynę Kuszyńską i Grzegorza Jankowicza, prezentujące sylwetki Laureatów Nagrody, tegorocznego jury oraz polskich poetów i poetek czytających wiersze Zbigniewa Herberta. Wieczór uatrakcyjnił występ zespołu Pustki.

Uroczystość wręczenia Nagrody była rejestrowana przez Telewizję Polską. Będzie można ją zobaczyć już dziś w TVP Kultura o godz. 18:45, oraz w powtórce 14 maja o godz. 10:15. Oprócz uroczystości w Teatrze Polskim, Ryszard Krynicki weźmie udział w spotkaniu, w ramach Festiwalu Miłosza, które odbędzie się 16 maja o godz. 16.00 w Pałacu pod Baranami w Krakowie.

Laureat Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta został wybrany przez siedmioosobowe, międzynarodowe Jury, w składzie: Lidija Dimkovska (Słowenia), Edward Hirsch (USA), Michael Krüger (Niemcy), Jarosław Mikołajewski (Polska), Mercedes Monmany (Hiszpania), Agneta Pleijel (Szwecja), Tomas Venclova (Litwa/USA).

Ryszard Krynicki – urodzony w 1943, debiutował w 1968 roku zbiorem wierszy „Pęd pogoni, pęd ucieczki”. Jest autorem kilkunastu tomów poezji. W ostatnich latach opublikował między innymi zbiór wierszy „Kamień, szron”, wybory „Wiersze wybrane” i „Przekreślony początek” oraz „Haiku. Haiku mistrzów”. Krynicki jest także wybitnym tłumaczem poezji, między innymi Paula Celana, Nelly Sachs, Bertolta Brechta, Hansa Magnusa Enzesberga czy Reinera Kunze. Poeta jest współtwórcą Wydawnictwa a5.

Sponsorem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta jest PKN Orlen.

Ryszard-Krynicki-odebral-Herberta-2

fot. Fundacja im. Zbigniewa Herberta

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy