Jak z humorem złożyć reklamację wg Charlesa Dickensa

7 lutego 2015

zegarek-dickensa
Brytyjski pisarz Charles Dickens zasłynął nie tylko wybitnymi powieściami i zaangażowaniem w sprawy ubogich, ale również elokwencją i poczuciem humoru. Z wprawą godną autora „Klubu Pickwicka” potrafił nawet złożyć reklamację. Poniżej znajdziecie skargę, jaką Dickens przesłał w 1863 roku na ręce Sir Johna Bennetta, zegarmistrza odpowiedzialnego za wyczyszczenie jego domowego zegara.

„Gad?s Hill Place
Higham w pobliżu Rochester, hrabstwo Kent,
Poniedziałkowy wieczór, 14 września 1863

Mój drogi Panie,

Odkąd mój zegar z przedpokoju został wysłany do Pańskiego zakładu celem wyczyszczenia, chodził (jak zresztą zawsze) doskonale, ale godziny wybijał z wielkim ociąganiem, a po długotrwałych wewnętrznych męczarniach wyjątkowo niepokojącej natury obecnie przestał uderzać w ogóle. Choć sprawiło to niewysłowioną ulgę zegarowi, nie jest praktyczne dla domowników. Czy byłby Pan w stanie przysłać jakąś zaufaną osobę, z którą zegar mógłby się naradzić? Bo myślę, że może mieć coś w mechanizmie, z czego z zadowoleniem by się wyspowiadał.

Z poważaniem
Charles Dickens”

Pomimo kilku zastrzeżeń do zegarów zakupionych w sklepie Bennetta, Dickens prawdopodobnie aż do śmierci był klientem zegarmistrza i korzystał z jego usług. Dzisiaj opisywany powyżej zegar wisi w Muzeum Charlesa Dickensa w Londynie.

zegarek-dickensa2

Przetłumaczył i opracował: Artur Maszota
fot. Heritage Auction Gallery/Wikimedia

Tematy: , , , ,

Kategoria: listy