9 powodów, dla których czytanie jest lepsze niż sport, wg Hugh Howeya
Pisarz Hugh Howey mówi, że dorastając, był uzależniony zarówno od książek, jak i od uprawiania sportu. Kiedy nie siedział w kącie z nosem w powieści, to biegał i grał w piłkę lub w koszykówkę. Choć trudno porównywać dwie tak odmienne pasje, to jednak autor trylogii „Silos” znalazł 9 dobrych powodów, dla których czytanie stawia wyżej niż sport.
1. Gdy czytam moi przyjaciele prawie nigdy nie podbiegają do mnie z tyłu i nie naciągają mi bielizny na głowę. Prawie nigdy.
2. Po czytaniu nie trzeba brać prysznica (a jeśli tak, to znaczy, że czytasz w zły sposób).
3. Po spotkaniach klubów książki nie trzeba sporządzać raportów o kontuzjach.
4. Czytanie to coś, co mogę robić w łóżku. Z dziewczyną.
5. Sport oznacza jazdę autobusem przez miasto, aby zawalczyć przeciwko konkurencyjnej drużynie. Czytanie oznacza przejażdżkę statkiem kosmicznym po całej galaktyce, aby uratować świat.
6. Sport pozostawia mnie posiniaczonym i poobijanym. Czytanie czyni mnie rozbawionym i lepszym.
7. Kiedy kończę wspaniałą książkę, nie mogę się doczekać, aby dać ją znajomemu. Nikt nie pyta o moje przepocone ochraniacze na genitalia.
8. Książki nie flaczeją. Ani nie przelatują przez ogrodzenie na podwórko sąsiada.
9. Najlepszy powód, dla którego czytanie jest lepsze od sportu: Dzieciaki w mojej szkole, które wyróżniały się w sporcie, nazywały nas ?geekami? i ?nerdami?. Teraz mówią do nas „szefie” i „proszę pana”.
Hugh Howey to autor bestsellerowej trylogii „Silos”, której drugi tom, „Zmiana”, ukazał się właśnie w Polsce nakładem wydawnictwa Papierowy Księżyc. Zaczynał karierę literacką na własny rachunek, publikując kilka opowiadań ze świata Silosu w formie e-booków. Nieoczekiwanie zyskały one tak dużą popularność, że przyciągnęły uwagę największych wydawców amerykańskich. „Silos” znalazł się na prestiżowej liście bestsellerów New York Timesa, a prawa wydawnicze do powieści zostały sprzedane do ponad 20 krajów. Prawa do sfilmowania książki zakupił Ridley Scott, reżyser znanych klasyków, takich jak „Obcy” czy „Łowca androidów”.
fot. ActuaLitté
TweetKategoria: zestawienia