9 porad Williama S. Burroughsa dla młodych ludzi

2 września 2014

9-porad-burroughsa-dla-mlodych
Zgodnie z odwiecznym porządkiem rzeczy wielcy mistrzowie winni dzielić się swoją mądrością i doświadczeniem z drugimi. Pytany czasem o porady dla młodych ludzi William S. Burroughs przygotował więc niegdyś zestaw przestróg, które zamieszczamy dla was poniżej.

1. Nigdy nie wtrącajcie się w kłótnię między chłopakiem a dziewczyną.

2. Strzeżcie się dziwek, które mówią, że nie chcą pieniędzy. Chrzanią. W rzeczywistości chcą więcej pieniędzy, znacznie więcej. To najdroższe dziwki, na jakie można natrafić.

3. Jeśli robicie interesy z religijnym skurwielem, miejcie to na piśmie. Jego słowo jest gówno warte, sam dobry Bóg mówi mu, jak wyruchać was na tym interesie.

4. Jeśli po narażeniu się na czyjąś obecność, czujecie się, jakbyście utracili z litr osocza, unikajcie tego indywiduum. Potrzebujecie go równie bardzo jak złośliwej niedokrwistości.

5. Nie chcielibyśmy usłyszeć od kogoś słowa „wampir”. Starajmy się więc poprawić swój publiczny wizerunek. Wyrabiajmy sobie opinię uprzejmych, dobrodusznych i życzliwych. „Współzależność” to słowo kluczowe – „oświecona współzależność”.

6. Życie w całej swej bogatej złożoności – trochę z niego bierzcie, trochę zostawiajcie. Jednak z uwagi na nieubłaganą logikę wampirycznego procesu oni zawsze biorą więcej niż zostawiają – a w istocie dlaczego mają brać cokolwiek?

7. Unikajcie zjebów. Nazywam ich głupcami. Znacie ten typ – wszystko, co ma z nimi jakikolwiek związek, zamienia się w katastrofę, nieważne jak dobrze by się zapowiadało. Są problemem dla siebie i całego swego otoczenia.

8. Nie oferujcie współczucia chorym psychicznie. Powiedzcie im stanowczo: „Nie płacą mi za wysłuchiwanie tych bredni. Jesteście nieuleczalnymi durniami”. W przeciwnym razie zrobią z was takich samych wariatów jak oni.

9. Przede wszystkim unikajcie zatwardziałych przestępców. To wyjątkowo złośliwy gatunek głupka.

Opracowanie i tłumaczenie: Artur Maszota

fot. Matti Niinimäki/Vimeo

Tematy: , ,

Kategoria: zestawienia