banner ad

8 najdziwaczniejszych książek o których powinieneś wiedzieć

20 października 2011

Bizarro to nowy gatunek literacki, który narodził się w Ameryce. Jak sama nazwa wskazuje (bizarre z ang. dziwaczny, cudaczny), przede wszystkim ma być dziwacznie. Do granic absurdu. Wyobraź sobie Franza Kafkę spotykającego Johna Watersa, Alicję w Krainie Czarów dla dorosłych albo japońskie animacje wyreżyserowane przez Davida Lyncha, a będziesz miał odpowiedź czym jest Bizarro. Wybuchową mieszanką science-fiction, fantasy i horroru z elementami porno i satyry.

Jeżeli namiętnie oglądałeś „Martwicę Mózgu”, „Zły Smak”, „Toksycznego Mściciela” albo inne kultowe horrory klasy B, literatura bizarro jest dla ciebie. Poniżej prezentujemy zestawienie najciekawszych, naszym zdaniem, pozycji. Zanim ktokolwiek odważy się przetłumaczyć je na polski, zapoznaj się z poniższymi opisami:


1. Carlton Mellick III „Satan Burger” („Szatan Burger”)
Cała twórczność Carltona Mellicka III, prekursora gatunku, wymagałaby osobnego omówienia. Już same tytuły książek mówią wiele o tym, czego możemy się spodziewać: „Adolf w krainie Czarów”, „Zrobiłem dziecko Córce Szatana” czy „Korek analny dzieciątko Jezus”. „Satan Burger” to pozycja, od której zaczął się międzynarodowy kult Mellicka, książka, która zainspirowała cały ruch bizzare. Oto opis: Bóg nienawidzi ludzi i chce, żeby gnili na ziemi na zawsze. Powód? Odzyskał ich dusze i karmi nimi wielką machinę w kształcie waginy. Ta machina to międzywymiarowe drzwi, które sprowadzają jego Nowe Dzieci na świat. Te dzieci są o wiele bardziej interesujące od ludzi. Są piękne, chore psychicznie, oszalałe na punkcie seksu i zabójcze. Obracają ludzkie miasta w apokaliptyczny chaos i nic nie można z tym zrobić. Głowni bohaterowie to: narrator, który widzi swoje ciało z perspektywy trzeciej osoby, mesjasz z nadwagą, Ponury Żniwiarz oraz kolorowa grupa punków, która wespół z diabłem szuka swojego miejsca na ziemi.

2. Carlton Mellick III „Haunted Vagina” („Nawiedzona Wagina”)
Ponoć najbardziej dojrzała powieść Mellicka. Co zrobić, jeśli pochwa twojej dziewczyny jest bramą do innego świata? Poznajcie Steve’a i jego partnerkę, Stacy. Stacy posiada nawiedzoną pochwę, co stanowi niemały problem dla ich życia seksualnego. Kiedy z pochwy wychodzi szkieletowy stwór, obydwoje decydują, że należy zbadać, co się gnieździ w dziewczynie. Steve wchodzi do pochwy, co będzie przyczynkiem do snucia refleksji na temat jego związku ze Stacy.


3. Cameron Pierce „Ass Goblins of Auschwitz” („Dupo-Gobliny z Auschwitz”)
W kraju, w którym pada czarny śnieg w kształcie swastyk, istnieje koszmarny obóz znany jako Auschwitz. Prowadzony jest przez faszystowską rasę obcych, zwaną Dupo-Gobliny, które uprowadzają dzieci z sąsiedniego świata. Bohaterami są dwaj więźniowie – bliźniacy o imionach 999 i 1001. Żeby przeżyć muszą jeść skórę dzieci i pracować cały dzień przy budowie rowerów oraz seks-lalek z martwych dzieci. Pewnego dnia, kiedy Dupo-Gobliny upiły się sokiem z fermentujących dzieci, bliźniacy postanawiają uciec. Ale nie będzie to wcale takie łatwe. Będą musieli pokonać toaletowe ropuchy, dupowe lalki i chirurgiczny eksperyment, który powoli zamienia ich w hybrydy dzieci z goblinami.


4. Kevin L. Donihe „The Traveling Dildo Salesman” („Obwoźny sprzedawca sztucznych członków”)
Ralph jest obwoźnym sprzedawcą dildo. Jego asortyment jest ogromny, a wszystkie modele mają pieczątkę „Made in Heaven”. Pod czujnym spojrzeniem gigantycznego oka na niebie Ralph wędruje od drzwi do drzwi sprzedając towar ludziom. Nie wie, dlaczego je sprzedaje, ale wie, że z każdym następnym domem, z każdym następnym klientem zbliża się do rozwiązania zagadki „Wiecznego Przekleństwa Dildo”.


5. Jordan Krall „Fistful of feet” („Za garść stóp”)
Hołd dla spaghetti westernów, H.P. Lovecrafta i fetyszystów stóp. Screwhorse(!) w Nevadzie znane jest z zamiłowania do przemocy i „niecodziennych” przyjemności. Ale kiedy tajemniczy rewolwerowiec przyciągnie do miasteczka drewnianego osła, dojdzie do rozlewu krwi, jakiego jeszcze nikt na Zachodzie nie widział. Indianie czczący Cthullu, kobieta z czterema stopami, szalony rewolwerowiec, który ma obsesję na punkcie ssania cukierków, sok z tyłka, tatuaże przenoszone drogą płciową i dom przeznaczony do najdziwaczniejszych fetyszy – oto co cię spotka w najbardziej cudacznym westernie, jaki kiedykolwiek napisano.


6. Sam Pink „The Self-Esteem Holocaust Comes Home”
Dlaczego trzech agresywnych policjantów poszukuje Najwspanialszego Taty Na Świecie? Dlaczego dwóch młodych mężczyzn rozmawia w restauracji fast food o mrożonych pszczołach? Dlaczego dwie młode panienki, które na tyłach ogrodu urządzają sobie Halloween Party, golą sobie nawzajem nogi kawałkiem złamanej kości szczękowej? Co stanie się ze starszą kobietą, która rozpruje gardło swojego młodego chłopaka? I dlaczego dała mu na urodziny kalkulator? – na te pytania odpowie tobie „The Self-Esteem Holocaust Comes Home”.


7. Bradley Sands „Sorry I Ruined Your Orgy” („Przykro mi, że zrujnowałem waszą orgię”)
Jeden z najdziwniejszych, najbardziej zabawnych zbiorów opowiadań. Bezgłowy człowiek zakochuje się w misce ryżu, wybucha wojna na kartki z życzeniami, William S. Burroughs zostaje archeologiem-amatorem, a Tao Lin pije koktajl o smaku małpy. Od breakdance’a w kosmosie po obiad z Hitlerem – w zbiorze Bradley’a Sandsa wszystko jest możliwe. Tylko nigdy nie zakładaj kostiumu niedźwiedzia na orgię.

8. „Zombie Raccoons & Killer Bunnies” („Zombie Szopy i Mordercze Króliki”) pod redakcją Martina H. Greenberga i Kerrie Hughesa
Antologia opowiadań, które eksplorują ciemną stronę naszych ulubionych stworzonek leśnych: szopów, zajęcy, węży i nietoperzy. Od rolnika, będącego w stanie wojny ze stworami natury, poprzez historię królika mordercy opowiedzianą z punktu widzenia kurczaka aż po heroiczną mysz, która musi zmierzyć się ze złymi szczurami na Harleyach.
Oto 15 opowiadań, które doprowadzi cię do śmiechu, albo do łez.

 

 

 

 

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: zestawienia