banner ad

7 wskazówek, jak napisać bestsellerową powieść, według Deana Koontza

28 czerwca 2018


Jego książki sprzedały się w nakładzie przekraczającym pół miliarda egzemplarzy. Dean Koontz wciąż jest zdumiony tym, jak wielu znajdują nabywców. Za każdym razem, gdy siada do komputera, nie potrafi też wyzbyć się wątpliwości, czy to, co robi, jest dobre. Niemniej poproszony o udzielenie rad, które mogą przydać się w napisaniu bestsellerowej powieści, przygotował dla początkujących pisarzy siedem wskazówek. Oto one:

1. Czytając porady któregokolwiek pisarza, zawsze pamiętaj, że technika lub podejście dobre dla niego lub dla niej może być tak obce twojej twórczej naturze, że bezmyślne zastosowanie ich nie przyniesie ci korzyści i może cię ograniczyć. Choć gramatyki, składni i rzemiosła można się nauczyć, to pisanie beletrystyki jest ? lub powinno być ? mocno osobistym przedsięwzięciem, a historia i jej wymowa pochodzi z głębi ciebie i zawiera twoje unikalne interpretacje. Posłuchaj rady, ale przemyśl ją dobrze i upewnij się, że w twoim przypadku zadziała.

2. Zacząłem podbijać listy bestsellerów, gdy tylko przestałem tworzyć szkice fabuły. W przypadku „Nieznajomych” zacząłem od kilku postaci, które, jak sądziłem, polubiłbym, i podstawowego założenia. Prawie każdy nowy pisarz, którego znam, używa szczegółowych szkiców, tak jak i ja robiłem przez długi czas. Ale kiedy przestałem na tym polegać, moja praca stała się mniej sztywna, bardziej naturalna, mniej przewidywalna. Ale prawie każdy początkujący pisarz, którego poznałem, a także kilku znakomitych weteranów, takich jak Jeffery Deaver, przed rozpoczęciem pisania powieści tworzy znacznej długości szkice zawierające opisy rozdział po rozdziale. Sens tej wskazówki jest taki, że jeśli czujesz się ograniczony przez szkic, wiedz, że nie jest to jedyny sposób tworzenia.

3. Jeśli nad klawiaturą przechodzisz poważne zwątpienie w siebie, tak jak ja, pamiętaj, że nie musi ono rozwinąć się w blokadę pisarską. Wykorzystaj zwątpienie i przemień je w coś pozytywnego. Sposób, w jaki to robię, polega na poprawianiu i wygładzaniu jednej strony ? dziesięć razy, dwadzieścia razy, nieważne ? dopóki nie będę w stanie uczynić tekstu bardziej płynnym lub włożyć w niego więcej napięcia. Dopiero wtedy przechodzę do następnej strony. Oczywiście wątpliwości powracają strona po stronie, ale po pewnym czasie mam stos kartek, na których moje wątpliwości zostały rozwiane i mogę podążać naprzód z rosnącą pewnością siebie.

4. Od tylu dziesięcioleci uczono minimalistycznego pisarstwa w tradycji Hemingwaya, że wiele z tego, co jest obecnie publikowane, nie ma barwy ani charakteru. Metafora, porównanie, wszelkiego rodzaju figury stylistyczne niemal wyparowały ze współczesnej beletrystyki, a wielu nowych pisarzy nie jest zainteresowanych wykorzystywaniem języka w żywy i pomysłowy sposób. Hemingway był geniuszem stylistycznym, a jego podejście się sprawdzało, częściowo dlatego, że pod pozornie prostymi słowami kryły się warstwy znaczeń. Geniusze są rzadkością; dlatego większość pisarzy minimalistów kończy, pisząc energicznym i prostym językiem, który jest zaledwie pierwszą warstwą, a pod nią nie ma nic. Odważ się pokochać język, jeśli czujesz, że minimalistyczna proza jest dla ciebie płaska. Niektórzy czytelnicy tego nie zrozumieją; wielu nie tylko zrozumie, ale i będzie się tym zachwycać.

5. Pisz, co najbardziej cię pasjonuje. Nie myśl o poszerzaniu rynku zbytu i nie pisz czegoś, co według ciebie jest obecnie na topie. To, co jest obecnie na topie, przestanie być na topie za trzy lata, a wtedy nie będziesz chciał być określany jako autor tego gatunku. Stwórz swój własny gatunek, najlepiej jak potrafisz.

6. Grupy pisarskie dla niektórych początkujących pisarzy są dobre, dla innych nie. Nigdy nie angażowałem się w grupy pisarskie. Wiele zależy od ludzi w nich uczestniczących. Co krytykują w twoich utworach? Gramatykę, składnię, dziury fabularne? Czy może krytykują twój własny styl, światopogląd i osobistą filozofię? Jeśli to drugie, nie jest to dobra grupa dla ciebie, bez względu na wsparcie, jakie twoim zdaniem możesz uzyskać. Twój styl, punkt widzenia i filozofia życia to najważniejsze, co możesz sprzedać. To one cię wyróżniają i nie powinieneś ? a właściwie nie możesz ? ich zmieniać.

7. Niezależnie od tego, czy jesteś mężczyzną czy kobietą, postaraj się poślubić kogoś bogatego. (Ha, ha!) To dobre zabezpieczenie dla pisarza. Bez względu na to, czy możesz znaleźć bogatego małżonka, czy nie, nigdy nie rezygnuj z pisania. Lista nazwisk najlepiej sprzedających się pisarzy, którzy przetrwali pięćdziesiąt lub sto odmów od wydawców, zanim ostatecznie osiągnęli sukces, mogłaby być tak długa, że nabawiłbym się zespołu cieśni nadgarstka, zwyczajnie wypisując je wszystkie. Wytrwałość jest równie ważna jak talent i rzemiosło.

Opracowanie i tłumaczenie: Artur Maszota
źródło: Beliefnet

Tematy: , , , ,

Kategoria: zestawienia