7 pisarzy oraz ich dziecięce rysunki
Dziecięce obrazki są zwykle kopalnią informacji na temat ich małoletnich autorów. Nic więc dziwnego, że rysunkami, jakie w dzieciństwie stworzyli znani i wybitni pisarze, interesuje się tak wiele osób. Poniżej zebraliśmy dla was „dzieła” narysowane w młodości przez siedmiu znanych pisarzy. Czego możemy się z nich dowiedzieć na temat małych autorów? Zobaczcie poniżej.
1. Dwa obrazki autorstwa sześcio- i siedmioletniego E. E. Cummingsa
Dwa obrazki autorstwa małego Cummingsa pokazują fascynację chłopca powieściami przygodowymi i widowiskami cyrkowymi typu „Wild West Show”, przedstawiającymi wydarzenia z historii amerykańskiego Dzikiego Zachodu. Na lewym rysunku chłopiec wyobraża sobie, że jest bohaterem podobnym do Buffalo Billa, co z kolei naprowadza nas na późniejszy wiersz autora pt. „Buffalo Bill”, w którym z ponurą ironią pisał: „Buffalo Bill niech mu / ziemia lekką będzie / jak on dosiadał / swego ogiera / z płynnego srebra / i spadał razdwatrzyczterypięć gołębiedokładnietaksamo / Chryste / jaki to był przystojny mężczyzna / i jednego tylko jestem ciekaw / czy lubi pan swoich niebieskookich chłopców / Panie Śmierć”1. Rysunek po prawej z kolei jest dowodem walki z konwencjami słowa pisanego, jaką Cummings podejmował już od małego. Równie dziwne rozmieszczenie wyrazów mogłoby z całą pewnością wyjść spod pióra dorosłego już E. E. Cummingsa.
2. Trzy rysunki autorstwa małej Sylvii Plath
Trzy rysunki wykonane ołówkiem, kiedy przyszła autorka „Szklanego klosza” miała odpowiednio osiem i dziewięć lat, niedługo po śmierci jej ojca. Pierwszy obrazek pochodzi z 20 lipca 1941 roku i przedstawia podwodną scenkę z syrenką, rybą i zamkiem w tle. Obok syrenka pojawia się ponownie, tym razem w powiększeniu. Na drugim obrazku z 1942 roku możemy zobaczyć pannę młodą z profilu, przyodzianą w suknię ślubną. Tematyka tegoż obrazka nie powinna dziwić, gdyż w 1941 roku Sylvia była dziewczynką sypiącą kwiatki na uroczystości weselnej swej ciotki Dorothy, w 1942 roku ponownie wystąpiła w tej samej roli na weselu wujka Franka. Ostatni obrazek przedstawia kobietę przygotowującą się do wykonania ukłonu. Jak na odwrocie napisała mama dziewczynki, Aurelia Plath: „Sylvia narysowała to, aby zilustrować kostium zaplanowany na Grupę Menueta w Pageant w maju 1942”, do której uczęszczała. Ten obrazek także namalowany został ołówkiem, ale kostium pokolorowano pomarańczowymi kredkami świecowymi.
3. Kartka walentynkowa dla mamy od 11-letniego Jacka Kerouaca
Od młodości oddany swojej matce Kerouac wysyłał jej ręcznie robione kartki walentynkowe. „Matka zawsze otaczała mnie opieką” ? pisał później w notce wydawniczej do „Wizji Gerarda”. „Utrzymywała mnie, pracując w fabryce obuwia. To dzięki niej mogłem w spokoju zająć się pisaniem książek.” Granicząca z obsesją miłość utrzymała się aż do końca jego życia. W ostatnich latach Kerouac nie tylko mieszkał z matką, ale także ożenił się, aby zapewnić jej opiekę, jakiej potrzebowała po przebytym wylewie. To właśnie rodzicielkę ustanowił też w swoim testamencie jedyną spadkobierczynią.
4. Dwa rysunki dziewięcioletniego George?a Orwella
Relacja Erica Blaira z matką znacząco różniła się od panującej w domu Kerouaców. Ida Blair była niezależną kobietą, która szybko pozbyła się swych dzieci, umieszczając je w szkołach z internatem. Dziewięcioletni chłopiec wysyłał jednak stamtąd do matki listy, które przyozdabiał własnoręcznymi obrazkami. Oprócz rysunków statków znalazł się również pochód zwierząt, za którymi kroczył człowiek i dość surrealistyczna bitwa na jajka wielkanocne.
5. Rysunek trzynastoletniej Charlotte Brontë
Jako dziecko powieściopisarka i poetka Charlotte Brontë, podobnie jak jej siostry, uwielbiała rysować ruiny klasycznych budowli, sceny biblijne oraz krajobrazy. Kontynuowała tę praktykę również w późniejszych latach, podczas pisania, dekorując swoje rękopisy ołówkami i akwarelami.
6. Rysunek autorstwa małej Wisławy Szymborskiej
W archiwum rodzinnym polskiej noblistki zachowały się nie tylko pierwsze próby poetyckie, ale również ilustracje, jakie Szymborska narysowała w dzieciństwie. Zamieszczony powyżej wizerunek „Mądrali” dowodzi poczucia humoru i bezpretensjonalnej lekkości, jaka charakteryzowała także limeryki autorki. Ten oraz kilka innych obrazków z dzieciństwa poetki znaleźć można w wydanej nakładem Agory książce „Błysk rewolweru”.
7. Obraz autorstwa J. M. Coetzee?ego
Wśród rzeczy, które Coetzee przekazał przed dwoma laty Centrum Harry?ego Ransoma na Uniwersytecie Teksańskim w Austin znalazły się również młodzieńcze rysunki autora, w tym wykonany farbkami na brystolu obraz rakiety. W swej autobiograficznej powieści pt. „Chłopięce lata” Coetzee wspominał, że w dzieciństwie trzymał w komodzie pudełko, a w nim zeszyt z rysunkami przedstawiającymi „rosyjskie samoloty, które zestrzeliwują amerykańskie maszyny, i rosyjskie okręty zatapiające amerykańskie jednostki”. Siedmiolatek wbrew panującym w RPA nastrojom zafascynował się Rosją, ponieważ lubił literę „r”, zwłaszcza duże „R”, które uważał za najsilniejsze z całego alfabetu.
Wielu wybitnym pisarzom zamiłowanie do malarstwa nie przeszło wraz z upływem lat. Niektórzy z pasją oddawali się tworzeniu obrazów również w dorosłym życiu, w trakcie swej literackiej kariery, czego dowodem może być nasza galeria zdjęć, którą możecie znaleźć tutaj.
_
1 wiersz w tłumaczeniu Artura Międzyrzeckiego
Kategoria: zestawienia