7 pisarzy oraz ich dziecięce rysunki

2 lipca 2013


Dziecięce obrazki są zwykle kopalnią informacji na temat ich małoletnich autorów. Nic więc dziwnego, że rysunkami, jakie w dzieciństwie stworzyli znani i wybitni pisarze, interesuje się tak wiele osób. Poniżej zebraliśmy dla was „dzieła” narysowane w młodości przez siedmiu znanych pisarzy. Czego możemy się z nich dowiedzieć na temat małych autorów? Zobaczcie poniżej.

1. Dwa obrazki autorstwa sześcio- i siedmioletniego E. E. Cummingsa

dziecięcy obrazek E. E. Cummingsa

Dwa obrazki autorstwa małego Cummingsa pokazują fascynację chłopca powieściami przygodowymi i widowiskami cyrkowymi typu „Wild West Show”, przedstawiającymi wydarzenia z historii amerykańskiego Dzikiego Zachodu. Na lewym rysunku chłopiec wyobraża sobie, że jest bohaterem podobnym do Buffalo Billa, co z kolei naprowadza nas na późniejszy wiersz autora pt. „Buffalo Bill”, w którym z ponurą ironią pisał: „Buffalo Bill niech mu / ziemia lekką będzie / jak on dosiadał / swego ogiera / z płynnego srebra / i spadał razdwatrzyczterypięć gołębiedokładnietaksamo / Chryste / jaki to był przystojny mężczyzna / i jednego tylko jestem ciekaw / czy lubi pan swoich niebieskookich chłopców / Panie Śmierć”1. Rysunek po prawej z kolei jest dowodem walki z konwencjami słowa pisanego, jaką Cummings podejmował już od małego. Równie dziwne rozmieszczenie wyrazów mogłoby z całą pewnością wyjść spod pióra dorosłego już E. E. Cummingsa.

2. Trzy rysunki autorstwa małej Sylvii Plath

dziecięcy obrazek Sylvii Plath

Trzy rysunki wykonane ołówkiem, kiedy przyszła autorka „Szklanego klosza” miała odpowiednio osiem i dziewięć lat, niedługo po śmierci jej ojca. Pierwszy obrazek pochodzi z 20 lipca 1941 roku i przedstawia podwodną scenkę z syrenką, rybą i zamkiem w tle. Obok syrenka pojawia się ponownie, tym razem w powiększeniu. Na drugim obrazku z 1942 roku możemy zobaczyć pannę młodą z profilu, przyodzianą w suknię ślubną. Tematyka tegoż obrazka nie powinna dziwić, gdyż w 1941 roku Sylvia była dziewczynką sypiącą kwiatki na uroczystości weselnej swej ciotki Dorothy, w 1942 roku ponownie wystąpiła w tej samej roli na weselu wujka Franka. Ostatni obrazek przedstawia kobietę przygotowującą się do wykonania ukłonu. Jak na odwrocie napisała mama dziewczynki, Aurelia Plath: „Sylvia narysowała to, aby zilustrować kostium zaplanowany na Grupę Menueta w Pageant w maju 1942”, do której uczęszczała. Ten obrazek także namalowany został ołówkiem, ale kostium pokolorowano pomarańczowymi kredkami świecowymi.

3. Kartka walentynkowa dla mamy od 11-letniego Jacka Kerouaca

kartka walentynkowa Jacka Kerouaca

Od młodości oddany swojej matce Kerouac wysyłał jej ręcznie robione kartki walentynkowe. „Matka zawsze otaczała mnie opieką” ? pisał później w notce wydawniczej do „Wizji Gerarda”. „Utrzymywała mnie, pracując w fabryce obuwia. To dzięki niej mogłem w spokoju zająć się pisaniem książek.” Granicząca z obsesją miłość utrzymała się aż do końca jego życia. W ostatnich latach Kerouac nie tylko mieszkał z matką, ale także ożenił się, aby zapewnić jej opiekę, jakiej potrzebowała po przebytym wylewie. To właśnie rodzicielkę ustanowił też w swoim testamencie jedyną spadkobierczynią.

4. Dwa rysunki dziewięcioletniego George?a Orwella

dziecięce obrazki George'a Orwella

Relacja Erica Blaira z matką znacząco różniła się od panującej w domu Kerouaców. Ida Blair była niezależną kobietą, która szybko pozbyła się swych dzieci, umieszczając je w szkołach z internatem. Dziewięcioletni chłopiec wysyłał jednak stamtąd do matki listy, które przyozdabiał własnoręcznymi obrazkami. Oprócz rysunków statków znalazł się również pochód zwierząt, za którymi kroczył człowiek i dość surrealistyczna bitwa na jajka wielkanocne.

5. Rysunek trzynastoletniej Charlotte Brontë

dziecięcy obrazek Charlotte Brontë

Jako dziecko powieściopisarka i poetka Charlotte Brontë, podobnie jak jej siostry, uwielbiała rysować ruiny klasycznych budowli, sceny biblijne oraz krajobrazy. Kontynuowała tę praktykę również w późniejszych latach, podczas pisania, dekorując swoje rękopisy ołówkami i akwarelami.

6. Rysunek autorstwa małej Wisławy Szymborskiej

dziecięcy obrazek Wisławy Szymborskiej

W archiwum rodzinnym polskiej noblistki zachowały się nie tylko pierwsze próby poetyckie, ale również ilustracje, jakie Szymborska narysowała w dzieciństwie. Zamieszczony powyżej wizerunek „Mądrali” dowodzi poczucia humoru i bezpretensjonalnej lekkości, jaka charakteryzowała także limeryki autorki. Ten oraz kilka innych obrazków z dzieciństwa poetki znaleźć można w wydanej nakładem Agory książce „Błysk rewolweru”.

7. Obraz autorstwa J. M. Coetzee?ego

dziecięcy obrazek J. M. Coetzee'go

Wśród rzeczy, które Coetzee przekazał przed dwoma laty Centrum Harry?ego Ransoma na Uniwersytecie Teksańskim w Austin znalazły się również młodzieńcze rysunki autora, w tym wykonany farbkami na brystolu obraz rakiety. W swej autobiograficznej powieści pt. „Chłopięce lata” Coetzee wspominał, że w dzieciństwie trzymał w komodzie pudełko, a w nim zeszyt z rysunkami przedstawiającymi „rosyjskie samoloty, które zestrzeliwują amerykańskie maszyny, i rosyjskie okręty zatapiające amerykańskie jednostki”. Siedmiolatek wbrew panującym w RPA nastrojom zafascynował się Rosją, ponieważ lubił literę „r”, zwłaszcza duże „R”, które uważał za najsilniejsze z całego alfabetu.

Wielu wybitnym pisarzom zamiłowanie do malarstwa nie przeszło wraz z upływem lat. Niektórzy z pasją oddawali się tworzeniu obrazów również w dorosłym życiu, w trakcie swej literackiej kariery, czego dowodem może być nasza galeria zdjęć, którą możecie znaleźć tutaj.

_
1 wiersz w tłumaczeniu Artura Międzyrzeckiego

Tematy: , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: zestawienia