6 typów pisarzy według Ezry Pounda
W 1930 roku jeden z najwybitniejszych modernistycznych poetów amerykańskich, Ezra Pound, sporządził typologię twórców literatury, która pomaga jego zdaniem odróżnić dobrą literaturę od złej. Oto 6 typów pisarzy odpowiedzialnych według Pounda za powstawanie książek:
1. Wynalazcy.
Ludzie, którzy wynaleźli nową technikę lub tacy, których istniejące dzieło jest pierwszym znanym przykładem danej techniki.
2. Mistrzowie.
Ludzie, którzy połączyli kilka takich technik i wykorzystali je równie dobrze, albo nawet lepiej niż wynalazcy.
3. Rozrzedzacze.
Ludzie, którzy pojawili się po pierwszych dwóch typach pisarzy, ale nie potrafili wykonać swej pracy równie dobrze.
4. Dobrzy pisarze bez nadzwyczajnych umiejętności.
Ludzie, którzy mieli tyle szczęścia, aby urodzić się w czasie, gdy literatura danego kraju była na dobrym poziomie albo kiedy pewne poszczególne gałęzie pisarstwa były „silne”. Na przykład ludzie, którzy pisali sonety w czasach Dantego, ludzie, którzy pisali krótkie liryki w czasach Szekspira albo przez kilka następnych dekad lub ci, którzy pisali francuskie powieści i opowiadania, po tym jak Flaubert pokazał im, jak się to robi.
5. Dostawcy beletrystyki.
Są to ludzie, którzy tak naprawdę nie wynaleźli niczego nowego, ale którzy wyspecjalizowali się w jakiegoś rodzaju pisarstwie. Nie mogą być uważani za 'wielkich ludzi’ albo za autorów próbujących przedstawić pełny obraz życia bądź epoki.
6. Uczestnicy mód.
Pound uważał, że dopóki czytelnik nie pozna pierwszych dwóch typów pisarzy, nie będzie w stanie rozpoznać dobrej literatury. Może wiedzieć, co sam lubi, może być wielkim miłośnikiem książek z ogromną biblioteką pełną pięknie wydanych woluminów, oprawionych w najbardziej luksusowe okładki, ale nigdy nie będzie w stanie oszacować wartości danej książki w porównaniu do innych. Nigdy nie zrozumie też, dlaczego znawca literatury jest poirytowany wygłaszaną przez niego opinią (często pochodzącą z drugiej lub trzeciej ręki) o zaletach ulubionego – choć w rzeczywistości złego – pisarza.
fot. E.O. Hoppé
TweetKategoria: zestawienia