6 książek, które wpłynęły na myślenie Dennise’a Lehane’a o literaturze
Amerykański pisarz i scenarzysta Dennis Lehane mówi, że nie czyta książek dla fabuły, lecz dla głębi języka, której nie da się oddać za pomocą filmowego obrazu. Na jego myślenie o literaturze wpływ miało wiele książek, te najbardziej znaczące możecie poznać poniżej.
1. Richard Price „The Wanderers” (z ang. „Włóczęgi”)
To mój urtekst jako pisarza. Członkowie ulicznego gangu we wczesnych latach 60. na Bronksie próbują odnaleźć swoją drogę do dorosłości, z mieszanymi rezultatami. Czytałem to jako czternastolatek i nigdy wcześniej nie zetknąłem się z bohaterami tak podobnymi do ludzi, których codziennie widziałem wokół siebie. „Włóczędzy” są bluźnierczy, zabawni, przerażający, poruszający i prawdziwi. Krótko mówiąc, wszystko, czego możesz oczekiwać od powieści.
2. Walker Percy „Kinoman”
Nigdy nie sądziłem, że proza może być tak bogata.
To powieść, od której zaczęła się moja przygoda z literaturą Południa, z jej mieniącym się lirycznym językiem. Binx Bolling udaje się w egzystencjalną podróż po kinach i eleganckich salonach Nowego Orleanu, zakochując się po drodze w wyjątkowo niestabilnej kobiecie.
3. James Crumley „The Last Good Kiss” (z ang. „Ostatni dobry pocałunek”)
Powieść drogi, hołd dla Kerouaca i Raymona Chandlera, wielowarstwowy kryminał i szczera medytacja na temat lat 70., śmierci idealizmu i męskiej niezdolności do właściwego „widzenia” kobiet. Crumley zdawał się być nieświadomy, że miał pisać po prostu kolejny kryminał. Napisał więc coś, co może być największą anglojęzyczną powieścią (zaczynającą się od najwspanialszego pierwszego zdania w amerykańskiej literaturze amerykańskiej).
4. Edith Wharton „Wiek niewinności”
Nie ma tu przemocy jako takiej, ale w świecie Wharton nikły szept w tle może być tak samo niszczycielski jak zaciśnięta pięść.
5. Raymond Carver „O czym mówimy, kiedy mówimy o miłości”
Siedmiostronicowa historia otwierająca ten zbiór w pełni uchwyciła istotę męskiego życia i tych dwóch młodych kochanków starających się umeblować swoje pierwsze mieszkanie. Każda pozycja w tym wzorcu minimalizmu pokazuje, jak wiele można zrobić ze zdaniami tak pozbawionymi ozdobników, że wyglądają, jakby były uczynione z samego rdzenia.
6. Shel Silverstein „Drzewo, które umiało dawać”
Niezależnie od tego, kiedy ją czytasz, pozostaje doskonała i głęboka. Po raz pierwszy przeczytałem ją, gdy miałem 7 lub 8 lat. Teraz mniej więcej raz na miesiąc czytam ją moim córkom, a za każdym razem, gdy to robię, wydają się odmienione tą podróżą.
Dennis Lehane to amerykański pisarz i scenarzysta związany od lat z Bostonem. Jest autorem cyklu kryminałów z detektywem Kenzie-Gennaro w roli głównej oraz kilku innych powieści. Jego debiut literacki „Wypijmy, nim zacznie się wojna” został nagrodzony przez krytyków Shamus Award. Kilka z jego książek doczekało się ekranizacji, m.in. „Rzeka tajemnic” (w reżyserii Clinta Eastwooda), „Nocne życie” (w reżyserii Bena Afflecka) czy „Wyspa tajemnic” (film nakręcił Martin Scorsese). Uczył kreatywnego pisania na Harvardzie. Obecnie jest profesorem Eckerd College na Florydzie.
[am]
Powyższe zestawienie pisarz przygotował na prośbę magazynu „The Week”.
Kategoria: zestawienia