6 książek, które powinien poznać każdy młody filmowiec wg Wernera Herzoga
Werner Herzog uważa, że jeśli ktoś chce być dobrym filmowcem, to powinien czytać książki. Wszyscy, którzy biorą udział w kursach, jakie ten niemiecki reżyser prowadzi w ramach wędrownej szkoły filmowej Rogue Film School, muszą wpierw zapoznać się z sześcioma następującymi lekturami.
1. Wergiliusz „Georgiki”
Poematy dydaktyczne autorstwa rzymskiego poety z I wieku p.n.e. traktujące głównie o pracy na roli, hodowli bydła, sadownictwie i pszczelarstwie w starożytnym Rzymie.
2. Ernest Hemingway „Krótkie szczęśliwe życie Franciszka Macombera”
Opowiadanie uznawane przez krytyków za jedno z największych osiągnięć artystycznych Hemingwaya. Akcja utworu rozgrywa się podczas safari w Afryce. Tchórzliwy mąż, kpiąca z niego żona i profesjonalny myśliwy zachowujący zimną krew tworzą swoiste ménage ? trois, które staje się przyczynkiem dla pisarza do snucia wieloznacznej historii o odwadze oraz utracie i odzyskaniu męskości.
3. John Alec Baker „The Peregrine” (z ang. „Sokół wędrowny”)
Nieznana polskim czytelnikom książka brytyjskiego autora nazywanego mistrzem XX-wiecznej literatury faktu. Opisuje jeden rok z życia sokoła wędrownego. Baker był tak doskonałym obserwatorem, że zdaniem Jamesa Dickeya, na potrzeby książki przemienił się w „połączenie człowieka z ptakiem”.
4. „Edda poetycka”
Anonimowy zbiór staronordyckich pieśni, które powstały najprawdopodobniej w IX i X wieku. Jest to najstarszy zabytek piśmiennictwa islandzkiego i jedno z najważniejszych źródeł mitów skandynawskich i germańskich. Do inspiracji „Eddą” przyznawali się m.in. August Strindberg, J.R.R. Tolkien, Ezra Pound i Jorge Luis Borges.
5. Raport komisji Warrena
900-stronicowy dokument zawierający wyniki prac specjalnej komisji śledczej powołanej w celu zbadania sprawy zabójstwa prezydenta Johna Fitzgeralda Kennedy?ego, wydany również w formie książki. Raport budzi liczne kontrowersje i poddawany jest krytyce. Również czterech z siedmiu członków biorących udział w pracach, czasem nieoficjalnie, wyrażało pewien poziom sceptycyzmu wobec podstawowych ustaleń komisji.
6. Bernal Diaz del Castillo „Pamiętnik żołnierza Korteza, czyli prawdziwa historia podboju Nowej Hiszpanii”
Pamiętnik hiszpańskiego konkwistadora biorącego udział w podbojach Meksyku przez Hernana Cortesa. Dzięki swej drobiazgowości (po 30 latach od wydarzeń autor wciąż pamiętał niemal wszystkie szczegóły wyprawy) i żywemu bezpośredniemu językowi niewykształconego syna rajcy miejskiego uchodzi za źródło współczesnych wyobrażeń o Aztekach i ich najeźdźcach, z którego czerpali m.in. Darren Aronofsky, Steven Spielberg i wielu innych reżyserów.
Rogue Film School nie jest typową szkołą filmową, która uczyłaby adeptów szczegółów technicznych związanych z kręceniem filmów. Skupia się raczej na wykształceniu w przyszłych filmowcach takiego sposobu życia i patrzenia na świat (bez uciekania się do szarlatańskich praktyk), aby nauczyli się wyrażać poprzez film. Z powyższej listy pierwsze trzy pozycje Herzog uważa za obowiązkowe, pozostałe trzy jedynie zaleca do lektury. Przyszli filmowcy, przed udaniem się na kurs, powinni również obejrzeć następujące dzieła światowej kinematografii: „Skarb Sierra Madre” (reż. John Huston), „Viva Zapata!” (reż. Elia Kazan), „Bitwa o Algier” (reż. Gillo Pontecorvo), trylogia o Apu (reż. Satyajit Ray) i „Gdzie jest dom przyjaciela?” (reż. Abbas Kiarostami).
Poniżej: rada Wernera Herzoga dla młodych filmowców.
Opracował: Artur Maszota
fot. Lena Herzog
Kategoria: zestawienia