5 powieści, które nauczyły Susan Hill złożoności grozy w literaturze

2 listopada 2016

5-ksiazek-wg-susan-hill
Brytyjska pisarka Susan Hill, która zasłynęła „Kobietą w czerni”, historią inspirowaną XIX-wiecznymi powieściami gotyckimi, uważa, że dobrą literaturę grozy buduje się z licznych elementów, niekoniecznie występujących w tradycyjnych horrorach. Poproszona o wskazanie pięciu książek, które wywarły największy wpływ na jej twórczość, podała więc klasyczne tytuły rzadko wymieniane przez miłośników grozy w pierwszej kolejności.

1. Henry James „W kleszczach lęku”

Opowiedziana przy kominku historia bezimiennej guwernantki, która opiekuje się dwójką sierot mieszkających w starym zamczysku, gdzie snują się zjawy tajemniczego mężczyzny i kobiety. Komentarz Susan: „Książka, która wprowadziła mnie do twórczości Jamesa, ale, co więcej, pozwoliła mi zrozumieć, że opowieść o duchach była i może nadal być poważną formą literacką. Ta jest prawdopodobnie najlepszą, jaką kiedykolwiek napisano”.

2. Thomas Hardy „Powrót na wrzosowisko”

Burzliwe perypetie (uczuciowe i nie tylko) kilku osób zamieszkujących wrzosowisko Egdon w wiktoriańskiej Anglii. Komentarz Susan: „Zdawałam z niej egzamin w szkole. To był mój początek przygody z Hardym, od którego dowiedziałam się wszystkiego o znaczeniu miejsca i tego, jak ważne dla kształtowania ludzkich charakterów jest to, gdzie ludzie się urodzili i wychowali”.

5-ksiazek-wg-susan-hill-tyt1

3. Lewis Carroll „Alicja w Krainie Czarów”

Podążając za osobliwym Białym Królikiem w ubranku, Alicja wpada do króliczej nory, która przenosi ją do surrealistycznej Krainy Czarów, gdzie dziewczynka przeżywa liczne przygody. Komentarz Susan: „Pierwsza książka, którą pokochałam, jeszcze zanim zdążyłam ją nawet przeczytać – mój ojciec czytał mi ją w kółko. Potem ja zaczęłam. Ta powieść nauczyła mnie, że jako czytelnik możesz, prawdę mówiąc, żyć wewnątrz książki i że wrażenie to pozostaje na zawsze i może być powtarzane w nieskończoność”.

4. Charles Dickens „Wielkie nadzieje”

Klasyczna opowieść Dickensa o młodzieńcu, na którego życiu w znacznym stopniu zaważyła pomoc, jakiej udzielił przed laty zbiegłemu z więzienia przestępcy. Komentarz Susan: „Czytałam wiele Dickensów, siedząc za kanapą w domu mojej praciotki. Miała kompletny zestaw, który teraz ja posiadam, ale druk jest w nim tak mały, że muszę czytać inne wydania. To był pierwszy raz, kiedy zagłębiłam się w tekście i zaczęłam uczyć się od Dickensa, jak ważna jest w powieści scena dramatyczna – to właśnie z takich scen składają się jego książki, chociaż zdałam sobie z tego sprawę dopiero wiele lat później”.

5-ksiazek-wg-susan-hill-tyt2

5. Virginia Woolf „Do latarni morskiej”

Jedna z najpopularniejszych powieści angielskiej pisarki. Opowieść o rodzinie spędzającej wakacje na szkockiej wyspie i planującej wyprawę łódką do latarni morskiej staje się pretekstem do snucia rozważań na tematy natury filozoficznej. Komentarz Susan: „Arcydzieło Virginii. Pierwszy raz czytałam ją niedługo po tym, jak sama zaczęłam pisać. Nauczyłam się z niej wiele i nadal to robię. Za każdym razem, kiedy ją czytam, uczę się czegoś nowego ? o stylu, punkcie widzenia, kształcie i strukturze. Jest też, oczywiście, najpiękniejszą i najbardziej poruszającą powieścią, jaką napisano”.

Susan Hill to jedna z najbardziej cenionych pisarek brytyjskich, nagrodzona prestiżowymi nagrodami literackimi: Whitbread Award, Somerset Maugham Award, John Llewelyn Rhys Prize i nominowana do nagrody Bookera. Specjalizuje się w opowieściach o duchach i niepokojących, zagadkowych kryminałach. Jej „Kobieta w czerni” została zekranizowana i stała się przebojem West Endu. „W labiryncie ulubionych miejsc”, pierwsza z serii literackich powieści psychologicznych z wątkiem kryminalnym w 2005 roku przez 6 tygodni zajmowała najwyższe miejsca na brytyjskich listach bestsellerów. W Polsce książki autorki ukazują się nakładem wydawnictwa Amber.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: zestawienia