banner ad

5 najpiękniejszych księgarni na świecie

5 grudnia 2011

Chociaż na świecie coraz więcej mówi się o rosnącej popularności ebooków i czytników, to my wciąż wierzymy, że tradycyjne książki również przetrwają a razem z nimi księgarnie, w których można je dostać. Na potwierdzenie powyższego przedstawiamy listę pięciu najlepszych, najpiękniejszych naszym zdaniem księgarni z całego świata. To pocieszające, że istnieją wciąż tak niesamowite miejsca, jak te przedstawione na zdjęciach.

1. Livraria Da Vila, Sao Paulo, Brazylia

Livraria Da Vila to estetyczne cudo położone w Sao Paulo. W tej księgarni można powiedzieć, że książki ? w dosłownym znaczeniu tego słowa ? zajmują każdy kąt. Nawet drzwi wejściowe funkcjonują jako regały. Połączenie współczesnej architektury i literatury dało w efekcie wspaniale urządzoną księgarnię, która jest ucztą dla oczu i spełnionym snem wszystkich moli książkowych.

2. Selexyz Dominicanen, Maastricht, Holandia

Ta wysoka, gotycka budowla starego dominikańskiego kościoła przemieniona w trzypiętrową księgarnię to prawdziwy święty Graal dla miłośników książek. Nawy, w których kiedyś wierni zanosili modlitwy, teraz wypełnione są regałami. Z najwyższego, trzeciego, poziomu poszukiwacze książek mogą podziwiać zapierającą dech w piersiach architekturę z freskami na sklepieniu, zdobionymi kolumnami i mnóstwem książek.

3. Livraria Lello, Porto, Portugalia

Livraria Lello to secesyjna księgarnia o ponad stuletniej tradycji. To miejsce zachwyca – od neogotyckiej fasady, poprzez rzeźbione w drewnie wnętrze, aż po witrażowe sufity. Wspinaczka po krwistoczerwonych schodach, znajdujących się w centralnym miejscu obiektu przypomina wspinaczkę do literackiego nieba. Każdy pisarz by chciał, żeby jego książka znalazła się na takich półkach.

4. El Ateneo Grand Splendid, Buenos Aires, Argentyna

Piękny, stary teatr przemianowany został na księgarnie w 2000 roku. Pomimo przebranżowienia wnętrze zachowało swój dawny splendor ? okalające salę balkony, oryginalne rzeźby i kopuła malowana ręką włoskiego artysty Nazareno Orlandi. Dawna scena wykorzystywana jest jako kafeteria, w której można poczytać interesującą nas książkę.

5. El Péndulo, Meksyk, Meksyk

El Péndulo to idealne miejsce w stolicy Meksyku na schronienie się przed upałem. I chociaż większość książek to wydania hiszpańskojęzyczne, to jednak otwarta architektura wypełniona drzewkami i kawiarnianymi stolikami wydaje się idealnym miejscem na popołudniową ucieczkę przed słońcem.

Tematy: , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: zestawienia