5 najlepszych trylogii wg Kena Folletta

23 września 2012


Ken Follett, który jest w trakcie pisania monumentalnej „Trylogii Stulecia”, postanowił wybrać swoje ulubione trylogie literackie.

„Gdy naprawdę spodobała ci się jakaś książka, to wspaniale móc powrócić do bohaterów jeszcze raz i zobaczyć, co oni albo ich dzieci zrobili później” – wyjaśnia pisarz. Jak jednak podkreślił, ciężko jest napisać trylogię, ponieważ „autor musi ponownie odświeżyć te same pomysły i wydobyć z nich więcej historii. To ciężka praca dla wyobraźni, ale wysiłek jest opłacalny”.

Do pięciu trylogii, które najbardziej przypadły mu do gustu, Follett zaliczył następujące pozycje:

John Galsworthy „Saga rodu Forsyte’ów” (trzy powieści plus dwa bonusowe „interludia”)

„Złośliwa Soames, seksowna Irene, idealistyczny Philip i niekonwencjonalny Jolyon wplątani w erotyczną opowieść, która jest tym bardziej fascynująca, że należą oni do sztywnej i poważanej wiktoriańskiej rodziny. Glasworthy drwi z nich wszystkich w subtelnym stylu Jane Austen.”

Stieg Larsson „Trylogia Millennium”

„Kiedy już zaczniesz, nie możesz przestać czytać, a głównym powodem jest Lisbeth Salander, jedna z najwspanialszych literackich postaci. Jest mściwa, a jednak współczująca, przerażająca, ale seksowna i tak logiczna, iż każdy myśli, że jest szalona. Żałuję, że jej nie wymyśliłem.”

Douglas Adams „Autostopem przez Galaktykę”

„Jeśli mój zmarły przyjaciel Douglas czyta to w niebie, uśmiechnie się, ponieważ w rzeczywistości jest pięć książek w tej serii, którą – jak miał to w zwyczaju określać – 'wyjątkowo niewłaściwie nazwano Trylogią Autostopowicza’. Był on tak samo zabawnym człowiekiem, jak jego książki, i brakuje mi go.”

Erica Jong „Strach przed lataniem”, „Jak ocalić swoje życie” oraz „Spadochrony i pocałunki”

„Są inni pisarze, którzy są równie mądrzy albo równie zabawni, ale żaden nie posiada obydwu tych cech. Bystra, zadziorna, napalona bohaterka, Isadora Wing, uczy nas, jakie mogłyby być kobiety, gdyby przełamały swoje więzy oraz sprawia, że cały czas śmiejemy się z jej inteligentnego poczucia humoru i postrzegania rzeczywistości.”

Isaac Asimov „Trylogia Fundacja”

„’Historia przyszłości’ jest teraz osobnym gatunkiem, a Isaac Asimov był jego twórcą. Poznałem go w 1979 roku, krótko po ukazaniu się mojego pierwszego bestsellera 'Igła’. Jednym tchem powiedziałem mu, że przeczytałem jego książki z cyklu 'Fundacja’ kilkakrotnie. Podziękował mi uprzejmie, jak gdyby pierwszy raz usłyszał takie słowa od fana. A był to prawdopodobnie milionowy raz.”

Ken Follett to jeden z najpopularniejszych brytyjskich autorów thrillerów i powieści historycznych. Powstająca właśnie epicka „Trylogia Stulecia” rozgrywa się na tle burzliwych, kształtujących XX wiek wydarzeń. Jest to pełna napięcia opowieść o losach pięciu rodzin – amerykańskiej, niemieckiej, rosyjskiej, angielskiej i walijskiej. Wydarzenia opisane w pierwszym tomie pt. „Upadek gigantów” przybliżają okres pierwszej wojny światowej, rewolucji październikowej i obrazują powstanie ruchu sufrażystek. Drugi tom – „Zima świata” – miał swoją światową premierę przed kilkoma dniami i rozpoczyna się od kryzysu społecznego, politycznego i gospodarczego, który doprowadził do powstania Trzeciej Rzeszy. Dalej historia pięciu rodzin wiedzie poprzez wojnę domową w Hiszpanii i wielkie dramaty II wojny światowej, aż po wybuch amerykańskiej i radzieckiej bomby atomowej oraz początek zimnej wojny. „Zimę świata”, podobnie jak pierwszy tom trylogii, opublikuje w Polsce wydawnictwo Albatros.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: zestawienia