20 wypowiedzi znanych pisarzy o kotach
Niewielu jest na świecie pisarzy odpornych na koci powab. Czworonożni indywidualiści od lat są obiektem fascynacji literatów, czego dowodzą nie tylko ich biografie, ale i liczne dzieła. Z okazji Dnia Kota poniżej zebraliśmy dla was 20 wypowiedzi znanych autorów na temat kotów. Jak łatwo się domyślić, wszyscy wyrażają się o tych niezwykłych zwierzakach z najwyższą atencją.
1. Mark Twain:
„Po prostu nie mogę się oprzeć kotom, szczególnie tym mruczącym. To najczystsze, najprzebieglejsze i najinteligentniejsze stworzenia, jakie znam, oczywiście poza dziewczyną, którą kochasz”.
2. Oscar Wilde:
„Ludzi można z grubsza podzielić na dwie kategorie: miłośników kotów i osoby poszkodowane przez los”.
3. Christopher Hitchens:
„Właściciele psów niechaj zauważą, że jeśli zapewnią im żywność, wodę, schronienie i miłość, te pomyślą, że jesteście Bogiem. Natomiast właściciele kotów muszą zdać sobie sprawę, że jeśli zapewnią im żywność, wodę i miłość, te dojdą do wniosku, że one są Bogiem”.
4. Jack Kerouac o śmierci swojego kota:
„Dla większości ludzi śmierć kota znaczy niewiele, dużo dla nielicznych, ale ze mną i z tym kotem było dokładnie tak, nie kłamię, naprawdę tak było, że poczułem się jak po śmierci mojego braciszka”.
5. Jerzy Pilch w powieści „Bezpowrotnie utracona leworęczność”:
„Po paru latach, jakie od dnia stworzenia przeszły, dziś już jasno widać, że Panu Bogu poza kotami nic się do końca nie udało. Koty są stworzeniami skończonymi, reszta świata, łącznie z psami, jest wadliwa. Taki jest obiektywny stan rzeczy i daremnie jest, i nie należy nań się uskarżać”.
6. Charles Bukowski:
„Fajnie mieć gromadę kotów. Jeśli czujesz się źle, po prostu patrzysz na koty i czujesz się lepiej, bo one wiedzą, że wszystko jest jak jest. Nie ma się czym podniecać. Po prostu wiedzą. Są zbawicielami. Im więcej masz kotów, tym dłużej żyjesz. Jeżeli masz sto kotów, będziesz żył dziesięć razy dłużej, niż gdybyś miał dziesięć. Któregoś dnia zostanie to odkryte, a wtedy ludzie będą mieli po tysiąc kotów i będą żyli wiecznie. To naprawdę niedorzeczne”.
7. Raymond Chandler w liście do swojego wydawcy Hamisha Hamiltona:
„Powiedziałem coś, co nasunęło panu myśl, że nienawidzę kotów. Ale do diaska, sir, jestem jednym z najbardziej fanatycznych miłośników kotów w branży. Jeśli pan ich nienawidzi, ja mogę nauczyć się nienawidzić pana. A jeśli ma pan na nie alergię, będę to tolerował najlepiej, jak potrafię”.
8. Andre Norton:
„Być może dlatego, że koty nie żyją według ludzkich wzorców, nie dopasowują się do ustalonych zachowań, tak są zjednoczone z kreatywnymi ludźmi”.
9. William S. Burroughs w autobiograficznej noweli „The Cat Inside”:
„Kot nie oferuje usług. Kot oferuje siebie”.
10. Bohumil Hrabal:
„Zbawiony zostanę tylko dzięki miłości do kocurów, chociaż każdego dnia najchętniej bym je zastrzelił, ale kto nie chciałby zastrzelić Boga, gdyby Go można było trafić”.
11. Andrzej Sapkowski w książce „Historia i fantastyka”:
„Pan Bóg, jak wiadomo, tworzył świat przez bodajże tydzień, a potem spojrzał na swoje dzieło i powiedział: ?Ooo kurwa!?. A później dodał: ?A, mam jeszcze chwilę, teraz zrobię coś naprawdę ładnego. Coś mnie godnego, coś zaprawdę w boskim wymiarze. Coś takiego, co jest autentyczną kwintesencją piękna i nie ma wad?. I zrobił kota”.
12. W. H. Auden o swoim kocie:
„Koty potrafią być bardzo zabawne i znają najdziwniejsze sposoby okazywania, że cieszą się na twój widok. Rudimace zawsze sikała do naszych butów”.
13. Stephen King w powieści „Cmętarz Zwieżąt”:
„Koty to gangsterzy świata zwierzęcego, żyjący poza prawem i tam ginący. Mnóstwo z nich nie dożyje starości przy kominku”.
14. Victor Hugo w powieści „Nędznicy”:
„Pan Bóg, stworzywszy mysz, powiedział sobie: „Oho, palnąłem głupstwo!”. I stworzył kota. Kot to korekta myszy. Mysz i kot to przejrzana i poprawiona odbitka dzieła stworzenia”.
15. Douglas Coupland w zbiorze opowiadań „Życie po Bogu”:
„Gdyby koty były dwa razy większe, niż są teraz, prawdopodobnie byłyby nielegalne”.
16. Aldous Huxley do aspirującego pisarza:
„Jeśli chcesz być psychologizującym powieściopisarzem i pisać o ludzkich istotach, najlepsze, co możesz zrobić, to trzymać parę kotów”.
17. Ernest Hemingway:
„Posiadanie jednego kota prowadzi do posiadania następnego”.
18. Terry Pratchett w książce „Kot w stanie czystym”:
„Koty mają sposoby, by być tu od zawsze, nawet jeśli dopiero co się pojawiły. Poruszają się we własnym, osobistym rytmie czasu. Zachowują się tak, jakby ludzki świat był tym, w którym akurat przypadkiem się zatrzymały w drodze do czegoś, być może o wiele ciekawszego”.
19. Jean Cocteau:
„Kocham koty, bo lubię swój dom, a one stają się z wolna jego widzialną duszą”.
20. H. P. Lovecraft:
„Rzuć patyk, a służalczy pies przyniesie ci go, dysząc, sapiąc i potykając się. Zrób to samo z kotem, a zmierzy cię wzrokiem z chłodną uprzejmością i nieco znudzonym rozbawieniem. I tak jak podrzędni ludzie wolą podrzędne zwierzęta, które przebierają nogami z podnieceniem, bo ktoś inny coś od nich chce, tak ponadprzeciętni ludzie szanują ponadprzeciętne zwierzęta, które żyją własnym życiem, i wiedzą, że infantylne rzucanie patykiem przez obcych dwunożnych nie leży w ich interesie, dlatego jest poza ich uwagą”.
Znacie jakieś inne ciekawe wypowiedzi pisarzy o kotach? Podzielcie się z nami w komentarzach.
fot. The Berry
TweetKategoria: zestawienia